چگونه ایده ی رایتینگ و اسپیکینگ خود را به بهترین شکل بیان کنیم؟

بازدید: 2038

همانطور که در قسمت Brainstorm مفصلا توضیح داده شد، فرآیند یافتن ایده و ایده پردازی در این بخش انجام می شود و حالا نوبت Mind Mapping(نقشه ی ذهنی) است. درواقع Mind Mapping یک روش عالی برای تمرین تکمیل فرآیند Brainstorm است اما علاوه بر آن مزایای دیگری هم دارد مثل آموزش و یادگیری سریعتر، تقویت مهارت ریدینگ و اسپیکینگ، یادگیری لغات جدید، ساده سازی مطالب پیچیده و ... . 

Mind Mapping چیست؟

یک روش قدرتمند در آیلتس که درعین حال یاد گرفتن آن و به کاربردن آن بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات خود را نسبت به این روش بالا ببرید و تا جایی که ممکن است تمرین کنید. همانطور که از اسم این روش مشخص است درواقع یک نقشه ی ذهنی است با این ویژگی که روی کاغذ ترسیم می شود. این روش گرافیکی به سازماندهی، طبقه بندی و ارتباط اطلاعات و ایده ها پیرامون یک موضوع خاص کمک می کند. با این روش به سرعت می توانید ساختار یک موضوع را شناسایی و ارتباط بین اجزای سازنده ی آن را درک کنید و ایده ی مرکزی، ساختار کلی و چگونگی ارتباطات را در یک نگاه و همزمان ببینید.

hh

چگونه یک Mind Mapping خوب بسازیم؟

از آن جایی که این یک روش خلاقانه و فردی است قوانین مشخصی برای پیروی از آن وجود ندارد اما رعایت نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا نقشه ی ذهنی موثر و خلاقانه ای برای هرآنچه مدنظرتان است، داشته باشید.

 • از وسط صفحه شروع کنید و ایده ی اصلی را داخل یک دایره یا بیضی بنویسید. فراموش نکنید که حتما از وسط صفحه شروع کنید زیرا این ویژگی مغز است که روی مرکز صفحه تمرکز کند.
 • مفاهیم مرتبط را مطابق شکل به صورت شاخه ای  به مرکز ارتباط دهید هرکدام از این شاخه ها می توانند زیرشاخه هایی نیز داشته باشند.
 • برای زیرشاخه ها شرح کوتاهی بنویسید و نقشه را گسترش دهید.
 •  هرآنچه به ذهنتان می رسد را بنویسید و به ایده مرکزی مرتبط کنید حتی اگر از نظر خودتان بی ارتباط و شاید مسخره باشد! هیچ محدودیتی وجود ندارد در این زمان شما در شرایط brainstom قرار دارید پس برای اطمینان از درست یا غلط بودن موضوعی که می نویسید، ذهن خود را متوقف نکنید. ممکن است تمام آن ها بعدا بدردتان بخورد.
 •  سرعت عمل داشته باشید. در این زمان معمولا ذهن شما پر از ایده می شود. به سرعت تمام ایده ها را روی کاغذ بیاورید. 
 • از نوشتن دست نکشید حتی اگر چیزی به فکرتان نرسید شاخه های خالی را بکشید، ذهن شما خودش ایده های جدید را پیدا می کند.

 همانطور که با هم دیدیم این یک روش تجسمی است و نیاز نیست درفرمت جمله ایده های خود را بنویسید با این کار حین رایتینگ یا اسپیکینگ به راحتی کل ایده ها یادتان خواهد آمد. چون شما با این روش  ایده ها و تفکرات خود را در یک مسیر واضح و مشخص قرار دادید بنابراین از ذهن شما نخواهند رفت.

نکته ی اصلی مهم دیگر  این است که فقط نوشتن نکات کافی نیست اگر شما نتوانید دلیل مناسب برای اینکه چرا آن ایده ها را نوشتید، پیدا کنید نمره ی قابل توجهی به علت عدم وابستگی و پیوستگی (coherence and cohesion) از دست خواهید داد و پیوستگی ارتباط مستقیم دارد به ارتباط دادن تمام ایده ها به هم که Mind mapping یک روش عالی برای تقویت این  توانایی است. یادتان باشد برای ایجاد این ارتباط و تبدیل لغات به پاراگراف از گرامر قوی استفاده کنید.

اگر از این روش به درستی استفاده کنید قطعا می توانید زمان آزمون را به خوبی مدیریت کنید.

 یک نمونه استفاده از این روش برای موضوع Animal Testing در رایتینگ تسک 2 و اسپیکینگ را باهم ببینیم:

mindmapping

 

  از این mind-map می توانید برای تولید ایده های خود برای رایتینگ تسک 2 استفاده کنید.

 •  In these days experiments on animals are extensively used to develop new medicines and to test the safety of other products. Some people argue that these experiments should be banned because it is morally wrong to cause animals to suffer, while others are in favour of them because of their benefits to humanity. Discuss both views and give your own opinion.
 • Examine the arguments in favour of and against animal experiments, and come to a conclusion on this issue.
 • Do you agree or disagree on the following statement? Experiments on animals for developing vaccines should be stopped.
 • Animal over-exploitation may increase discrepancy in the ecosystem which may affect biodiversity. Do you agree or disagree?
(Author) نکات Writing بازدید: 2038

ارسال دیدگاه جدید (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 رای

نظر خود را اضافه کنید.

 1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد