کلمات ربط دهنده یا Cohesive devices

کلمات ربط دهنده یا Cohesive devices

Cohesive devices که اغلب به نام کلمات ارتباط دهنده شناخته می شوند یکی از قسمت های ناشناخته امتحان Writing IELTS می باشند.

Cohesive devices کلماتی مثل ‘For example‘, ‘In conclusion‘, ‘however‘ , ‘moreover’ می باشند. همراه با Coherence، معیار Cohesion یک چهارم (25%) نمره هر دوبخش Writing شما را شامل می شوند. البته، لازم به ذکر است که اکثر زبان آموزان هیچ آموزشی برای استفاده صحیح از این ابزارهای ربط دهنده ندیده اند. در این پست، نگاهی خواهیم انداخت به این که چطور و چه زمانی از ابزارهای ربط دهنده استفاده کنیم.

Cohesive devices چه چیزهایی هستند؟

Cohesive devices کلماتی هستند که به خواننده نوشته می گویند که ما دقیقا در یک جمله چه کاری می خواهیم انجام بدهیم و او را در طول نوشته راهنمایی خواهد کرد. آنها به خواننده متن راهنمایی می کنند که چه ارتباطی بین Clause ها ، جمله ها و پاراگراف های متفاوت وجود دارد.

بگذارید نگاهی به دو مثال پایین بیندازیم.

The public transport in this city is unreliable and it’s cheap.
The public transport in this city is unreliable but it’s cheap.

دو ابزار که برای ارتباط جمله ها در بالا استفاده شدند: ‘and’ و‘but’ هستند. هر کدام از آنها به خواننده متن علامت های متفاوتی ارسال می کنند و معنی جمله را تغییر می دهند.

جمله اول به خواننده متن می گوید ‘it’s cheap’ به عنوان یک اطلاعات تکمیلی به جمله قبلی اضافه شده است، اما در جمله دوم با استفاده از کلمه ‘but’.، اطلاعاتی مخالف آنچه در قسمت اول جمله گفته شده است به خواننده متن داده می شود.
به عبارت دیگر، جمله دوم می گوید که سیستم حمل و نقل قابل اطمینان نیست ( که خوب نمی باشد) ، ولی نکته مثبت آن این است که بسیار ارزان می باشد. بنابراین، من از آن استفاده می کنم. با قرار دادن ‘but’ ما تمامی این مفاهیم را به خواننده منتقل می کنیم.
این کار باعث می شود که نوشته های ما کوتاه تر و خواناتر گردند. اما، آیا این به این معنی است که هر چه تعداد ابزارهای ربط دهنده بخواهیم می توانیم در نوشته های خود استفاده کنیم؟

استفاده بیش از اندازه از ابزارهای ربط دهنده

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که زبان آموزان انجام می دهند این است که از کلمات ربط دهنده در تمام جملات خود استفاده می کنند. اگر به چارت نمره دهی برای نمره ۷ در بخش Coherence and cohesion نگاهی بیندازیم، بیان می کند" از دامنه وسیعی از ابزارهای ربط دهنده به درستی استفاده می کند، اگر چه زمان هایی بیش از اندازه و یا بعضی وقت ها کم استفاده می کند". این تعریف نشان دهنده یک زبان آموزی می باشد که معنی و استفاده درست از ابزارهای ربط دهنده را به خوبی می داند، اما فکر می کند هر چه بیشتر از آن ها استفاده کند نمره بهتری می گیرد.

البته، استفاده بیش از اندازه از ابزارهای ریط دهنده باعث می شود زبان آموزان در استفاده از آنها اشتباه کنند. برای نمره ۵ بیان شده است که" از کلمات ربط دهنده به اندازه کافی استفاده نمی کند یا درست استفاده نمی کند و یا بیش از اندازه استفاده می کند". براساس تجربه، اکثر زبان آموزان به این دلیل نمره ۵ می گیرند. آنها فکر می کنند هر چه بیشتر از ابزارهای ربط دهنده استفاده کنند نمره بهتری خواهند گرفت، اما به معنی این ابزارهای ربط دهنده و این که چطور جملات را بهم وصل می کنند توجهی نمی کنند.

زبان آموزانی که نمره ۸ و ۹ می گیرند تمایل دارند از ابزارهای ربط دهنده فقط در زمان ضرورت و به درستی استفاده کنند. در حقیقت، اکثرا زبان آموزان، جواب هایی را که نمره ۹ می گیرند را مورد انتقاد قرار می دهند زیرا "آنها به اندازه کافی ابزارهای ربط دهند ندارند". بیایید نگاهی بیندازیم به یک نوشته علمی (The Power of Human Rights by Stephen C. Ropp)

این چکیده در حدود ۲۰۰ کلمه می باشد. چند وسیله ربط دهنده در این متن می بینید؟

cohesion

اکثرا زبان آموزان قادر به نوشتن Writing ای با چنین استاندارد بالایی نیستند، اما در نظر داشته باشید که با به کار بردن کلمات ربطی بیشتر، نمره بالاتری نخواهید گرفت. مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که از آنها به درستی ( گرامر) و به خوبی ( معنی ) استفاده کنید.

معنی و گرامر

مشکل بعدی که زبان آموزان دارند این است که لیست بلند بالایی از کلمات ربط دهنده را حفظ می کنند، بدون اینکه معنی آن کلمه را یاد بگیرند یا اینکه چطور باید از آن کلمه در جمله استفاده کنند. اگر از یک کلمه به نادرستی استفاده کنید، این باعث می شود که ممتحن شما را درک نکند و نمره شما در بخش Coherence and grammar بسیار کاهش پیدا کند. بهتر است ازهیچ کلمه ای استفاده نکنید تا اینکه یک کلمه را نادرست استفاده کنید.
پیشنهاد می شود لیست بلندی از کلمات ربط دهنده را حفظ نکنید. یاد گیری کلمات زیاد باعث سردرگرمی شما و گرفتن وقت شما می شود که می توانست برای یک چیز دیگر گذاشته شود. در Task 2 امتحان Writing که شامل ۲۵۰ کلمه می باشد، شما بیش از ۲ یا ۳ مثال نخواهید زد. بنابراین، نیازی نیست ۱۰ روش برای زدن مثال یاد بگیرید.شما فقط یک Conclusion دارید و لزومی ندارد 5 روش برای خاتمه دادن به Writing خود یاد بگیرید.

فقط کلماتی را یاد بگیرید که به آنها نیاز دارید و صد در صد از کاربرد آنها مطمئن هستید. منظور از اطمینان صد در صد این است که شما معنی دقیق آن کلمه را می دانید، می دانید که چه زمانی باید در یک جمله استفاده شود و می دانید که چطور باید در جمله استفاده شود. اگر همه این ها را صد در صد در مورد یک کلمه نمی دانید، آن را به کار نبرید.
در پایان، تلاش نکنید از کلمات و عبارات پیچیده استفاده کنید، اگر همچنان با عبارات ساده راحت نیستید. استفاده درست از کلمات ‘and‘ یا ‘but‘ خیلی بهتر از آن است که از کلمات و عبارات پیچیده به نادرستی استفاده کنید. همچنین، به متن های علمی یا نمونه جواب های خوب امتحان IELTS نگاهی بیندازید. همه آن ها از کلمات ساده بیش از کلمات پیچیده استفاده کرده اند.

چگونه مهارت خود در استفاده از کلمات ربط دهنده را بهبود ببخشیم؟

شما می توانید یک لیست بلند بالایی از کلمات را یاد بگیرید و امید داشته باشید که از آن ها در نوشته های خود درست استفاده کنید. این مثل آن می ماند که کریستیانیو رونالدو به شما بگوید که چگونه این همه گل می زند و شما فکر کنید که می توانید همین کار را فقط با گوش کردن به او انجام دهید. همچنین، شما نمی توانید فقط به یک جمله نمونه نگاه کنید و انتظار داشته باشید که هر چیزی در مورد آن کلمه را یاد بگیرید.

اگر می خواهید در این مهارت بهبود حاصل شود، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

۱. خواندن اولین راه برای یادگیری کلمات جدید است. نویسنده های خوب زیاد می خوانند. یک موضوع مورد علاقه را انتخاب کنید و روزانه مقداری در مورد آن بخوانید. 20 دقیقه، زمان کافی می باشد. کلمات ربط دهنده ای که مورد استفاده قرار گرفته اند را یادداشت کنید و ببینید که چگونه در جمله ها استفاده شده اند.

۲. معنی و گرامر هر کلمه ای را در سایت های BBC, British Council چک کنید. توضیحات و مثال های فراوانی در مورد آن ها در این سایت ها پیدا خواهید کرد.

۳. این کلمات ربطی را تمرین کنید و از یک استاد آیلتس با تجربه بخواهید تا Writing های شما را تصحیح کند.

اگر کارهایی که پیشنهاد شده را انجام دهید، شما یاد خواهید گرفت که چگونه از ابزارهای ربط دهنده به خوبی استفاده کنید. لازم به ذکر است که راه میانبری برای این کار وجود ندارد و مانند همه چیز هایی که در زندگی واقعی وجود دارند، تلاش و تمرین بهترین و تنها راه حل می باشد.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

رونالدو رو خوب اومدی

This comment was minimized by the moderator on the site

بجای استفاده از واژه «نوشته» بگویید «متن» بهتر نیست؟

Cohesive devices کلماتی هستند که به خواننده نوشته می گویند که ما دقیقا در یک جمله چه کاری می خواهیم انجام بدهیم و او را در طول نوشته راهنمایی خواهد کرد.Cohesive devices کلماتی هستند که به...

بجای استفاده از واژه «نوشته» بگویید «متن» بهتر نیست؟

Cohesive devices کلماتی هستند که به خواننده نوشته می گویند که ما دقیقا در یک جمله چه کاری می خواهیم انجام بدهیم و او را در طول نوشته راهنمایی خواهد کرد.Cohesive devices کلماتی هستند که به خواننده نوشته می گویند که ما دقیقا در یک جمله چه کاری می خواهیم انجام بدهیم و او را در طول نوشته راهنمایی خواهد کرد.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون و متشکر . مثل همیشه عالی بود

This comment was minimized by the moderator on the site

نكاتي كه توضيح ميدين بسيااااار عالي و كاربردي هستند؛ تشكر فروااااااان ;-)

This comment was minimized by the moderator on the site

تیم محترم بیان برتر، واقعا از اطلاعات ارزشمندی که در اختیار ما زیان آموزان قرار می دیم تشکر می کنیم. امیدواریم بتونیم جوابگوی زحمات شما عزیزان باشیم. با تشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

چقدر مطالبتون عالیه ... ممنونم

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید