خطر استفاده از کلمات مترادف

خطر استفاده از کلمات مترادف

تعداد زیادی از اساتید IELTS بر اهمیت استفاده از کلمات مترادف در Writing تاکید دارند. کلمات مترادف به ما کمک می کنند تا  به ممتحن نشان دهیم که از دایره لغات بالایی برخوردار هستیم. البته، استفاده از کلمات مترادف، درصورت استفاده نادرست، می‌تواند خطرناک باشد. این کار باعث می شود نه تنها نمره پایینی در قسمت لغات بگیرید، بلکه در قسمت  Task response and coherence نیز نمره پایین تری دریافت کنید.

در این مقاله برآنیم که به چند Writing که از کلمات مترادف به نادرستی استفاده کرده اند نگاهی بیندازیم تا به شما نشان دهیم که این کار چه قدر می‌تواند خطرناک باشد.

چرا از کلمات مترادف استفاده می کنیم؟

هنگامی که سوال امتحان Writing را در اختیار مان قرار می دهند، کلمات کلیدی مشخصی در سوال وجود دارد. اگر ما این کلمات کلیدی را مکررا در Writing خود استفاده کنیم، نوشته ما خیلی تکراری و خسته کننده می شود. بنابراین، برای اینکه یک نوشته جذاب تر داشته باشیم از کلمات مترادف استفاده می کنیم. برای نمونه، اگر سوال در مورد ‘Computers are being used more and more in education. Do you agree?’ باشد، ما مجبور خواهیم بود کلمات ‘computers’ و ‘education’را چندین بار در نوشته خود تکرار کنیم. ما به جای اینکه کلمه  ‘computers’  را چندین بار در Writing خود تکرار کنیم، از کلمات معادلی مثل  ‘I.T.’, ‘laptops’ or  ‘iPads’ استفاده می کنیم.
ما باید سوال را در جملات اول امتحان Writing خود پارافریز کنیم و کلمات مترادف یکی از مهمترین روش های برای این کار می باشد. برای این که بدانید چطور پارافریز کنید می توانید به این مقاله مراجعه کنید. در نهایت، ما می توانیم از کلمات مترادف برای اینکه به ممتحن نشان دهیم از دایره لغات خوبی برخوردار هستیم نیز استفاده کنیم. اگر یک جمله کلیدی را بیش از اندازه در Writing خود تکرار کنید، این به این معنی است که شما قادر به بیان کردن این کلمه به روش های دیگر نیستید و از دامنه لغات خوبی برخوردار نمی باشید.

چه خطری وجود دارد؟

خطری که در استفاده از کلمات مترادف وجود دارد این لست که زبان اموزان از آنها به نادرستی استفاده می کنند یا تلاش می کنند به اجبار از آنها در Writing خود استفاده کنند. زمانی که می خواهیم از کلمات مترادف استفاده کنیم، ابتدا باید به معنی آن فکر کنیم. معنی آن باید دقیقا یکسان باشد. اصلا توصیه نمی شود که از کلمات مترادف که "معنی تقریبا یکسانی" دارند استفاده شود زیرا اغلب منجر به اشتباه می شود.

نمونه اول:

Question:  It is important that young children are taught art, drama and music, alongside more traditional subjects like maths and science. Do you agree or disagree?

Paraphrase:  It is important that young people are taught extracurricular activities, alongside serious subjects like mathematics, biology and chemistry.

زبان آموز، کلمات زیر را با استفاده از کلمات مترادف تغییر داده است ولی همه آن ها درست نیستند.

Young children – young people

Art, drama and music- extracurricular activities

Traditional subjects- serious subjects

مشکل این زبان آموز استفاده از کلماتی است که به آنها ‘loose synonyms’ اطلاق می شود. این ها کلماتی هستند که دقیقا معنی یکسانی ندارند و نتیجه آن Writing ای هست که کاملا با سوال پرسیده شده متفاوت می باشد و این باعث می شود نوشته در مورد ایده های نامرتبط باشد و نمره Writing شما کاهش پیدا کند.

برای نمونه ، ‘young children’ به معنی افرادی است که سنی بین ۱ تا ۱۰ سال دارند، اما ‘young people’ به معنی افرادی است که ۱ تا ۳۰ سال دارند. سوال برروی young children تمرکز دارد و با استفاده از young people ، شما در مورد یک گروه سنی نامرتبط صحبت می کنید.

نمونه دیگر کلمه ‘extracurricular activities’ می باشد که به معنی فعالیت های خارج از مدرسه می باشد، درحالی که سوال در مورد درس های مدرسه می باشد. شخصی که این جواب را می نویسد، کلمه ‘extracurricular activities’ را چندین بار در نوشته خود تکرار خواهد کرد. بنابراین این شخص نمره پایینی خواهد گرقت چون در مورد موضوعی نامرتبط صحبت می کند. در نهایت، کلمات ‘traditional’ and ‘serious’  نیز کلمات مترادف دقیقی نیستند، بنابراین آن ها مترادف هم دیگر در نظر گرفته نمی شوند. نکته ای که از این مثال ها دریافت می کنیم این است که فقط از کلمات مترادفی استفاده کنید که 100 درصد مطمئن هستید معناهای یکسانی دارند. اگر 100 درصد در مورد یکسانی معنای شان مطمین نیستید، از آن ها استفاده نکنید.

 

نمونه دوم:

Question: The growth in crime among teenagers can be attributed to an increase in the use of violent video games. 
To what extent do you agree or disagree?

Paraphrase: The rise of acts of violent in young ones are often viewed as being caused by the exposure to fierce audio-visual games.

زبان آموز، کلمات زیر را تغییر داده است:

Crime- acts of violent

Teenagers- young ones

Violent- fierce

Video games- audio-visual games

همه کلمات مترادفی که در بالا استفاده شده اند اشتباه می باشند و مشخصه زبان آموزی می باشد که فکر می کند باید از کلمات مترادف استفاده کند و این کار را به هر قیمتی انجام می دهد. برای مثال، آنها بیشتر نگران استفاده از کلمات مترادف هستند تا نوشتن جملات واضح و بدون اشتباه.

‘Crime’ به معنی همه جرایم می باشد و ‘acts of violent’ به نوع خاصی از جرایم خشونت آمیز اشاره دارد.
‘Young ones’ به معنی teenagers نمی باشد و هیچ گاه توسط یک انگلیسی زبان در یک نوشته علمی استفاده نمی شود.
‘Fierce’ معنی یکسانی همانند ‘violent’ ندارد.
Audio-visual’ شاید لغت سطح بالایی باشد، ولی هرگز به معنی ‘video games’ نمی باشد.

بهتر بود که این زبان آموز از کلمات یا Phrase ساده تری استفاده می کرد یا فقط کلمات را تکرار می کرد. اگر شما صد در صد در مورد گرامر و معنی یک کلمه مطمین نیستید، تلاش نکنید به اجبار از آن استفاده کنید. خیلی بهتر است که یک کلمه را تکرار کنید تا اینکه به اجبار از یک کلمه مترادف به نادرستی در نوشته خود استفاده کنید.

نمونه سوم:

Question: Today people are travelling more than ever before. Why is this the case? What are the benefits of travelling for the traveller?

در سوال بالا،یک زبان آموز به جای کلمه ‘travelling’  از کلمه commuting‘ در نوشته خود استفاده کرده است و متعاقبا کل نوشته این شخص پر از کلمات ‘commuting’ و ‘commute’ خواهد بود.
‘Commuting’ به طور خاص به معنی رفتن و برگشتن از سر کار می باشد. در نتیجه کل نوشته این شخص پر از ایده های نامرتبط خواهد بود. اگر یک کلمه کلیدی که برای معنی سوال و کل جواب شما بسیار حیاتی می باشد، فقط و فقط زمانی آن را تغییر دهید که صد درصد مطمین هستید از لحاظ معنایی مترادف و هم معنی هستند.

گزینه‌های که می‌توانید به جای کلمات مترادف استفاده کنید

برای تغییر دادن زبان خود می توانید به جای کلمات مترادف از گزینه های زیر استفاده کنید:

۱. مثال ها

۲. تعاریف

۳. تغییر شکل کلمه

اگر کلمه مترادف خوبی به نظرتان نمی رسد، می توانید یک یا دو مثال را بیان کنید.بنابراین، در سوال بالا که در مورد ‘computers’  بود کاملا قابل قبول است که از  ‘laptops and tablets’ استفاده کنید. این ها دقیقا چیزهایی هستند که دانش آموزان در کلاس استفاده می کنند، بنابریان مشکلی ندارد از آن ها استفاده کنید. همانند متردف ها، 100 مطمئن شوید که مثال ها با کلمه مورد نظر انطباق داشته باشد.
شما می توانید یک کلمه را تعریف کنید اگر مترادف خوبی به نظرتان نمی رسد. برای مثالی که در مورد travelling بود، شما می توانید از تعریف ‘people going from place to place’ استفاده کنید. این تعریف از یک کلمه مترادف بسیار طولانی تر است، ولی بعضی وقت ها نوشتن در مورد یک چیز به زبان ساده راحت تر از فکر کردن در مورد یک کلمه پیچیده می باشد.
در پایان، همیشه تغییر شکل یک کلمه یا Phrase قابل قبول می باشد. بنابراین، به جای فکر کردن در مورد کلمه مترادف ‘violent video games’ (که خیلی سخت می باشد) شما می توانید بگویید ‘video games that have violence’. تنها کاری که ما انجام دادیم این است که شکل کلمه را از صفت (violent) به اسم (violence) تبدیل کردیم.

خلاصه

  • فقط زمانی یک کلمه را تغییر دهید که 100 درصد مطمین هستید که از لحاظ معنایی یکسان می باشند
  • مراقب‘loose synonyms’ باشید
  • اگر چیزی را خواستید تغییر دهید، مطمین شوید از لحاظ گرامری درست باشد
  • توجه خاصی به کلمات کلیدی در سوال داشته باشید
  • اگر کلمه مترادفی به ذهنتان نمی رسد، از یکی روش های پیشنهادی استفاده کنید
  • اگر شک دارید، هرگز کلمه را تغییر ندهید. خیلی بهتر است ک یک کلمه را تکرار کنید تا اینکه به اجبار یک کلمه مترادف نادرست استفاده کنید.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

thank you so much

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید