چگونگی رسیدن به نمره 7 در رایتینگ

سوالی که همیشه ذهن داوطلبان را مشغول می کند آن است  که چگونه می توان از بخش Writing نمره ۷ کسب کرد ؟ چنانچه شما به نمره ۷ از این بخش نیاز دارید، باید خاطر نشان کرد که بدون بررسی دیگر نمونه های Writing تقریبا غیرممکن است، با این هدف به طور کلی آنچه که برای کسب نمره ۷ در آزمون Writing لازم است در این متن بررسی کنیم.

اگر می خواهید اشتباهات خود را بدانید حتما با یک متخصص آیلتس صحبت کنید. برای کسانی که روی نمره ۶ یا ۶.۵ ثابت مانده اند و رسیدن به نمره ۷ آن ها را نا امید کرده، خواندن این متن و توضیح چگونگی رسیدن به نمره ۷ الزامی است. ما بیشتر بر روی Task2 تمرکز می کنیم، اما اصول و معیارها کم و بیش برای هر دو بخش یکسان هستند. در پایان برخی از تفاوت های نمره دهی در Taskهای ۱ و ۲ را بیان می کنیم.

IELTS Writing Community

 

معیارهای نمره دهی

این بخش را با نگاهی بر جدول زیر شروع می کنیم. این یک راز نیست! این اطلاعات از IELTS public band descriptors  گرفته شده است و از مرکز آزمون به راحتی قابل دسترس است و اگر در اینترنت جستجو کنید، آن را پیدا خواهید کرد. به شما برای هر یک از معیارها نمره ای داده می شود و معیارهایی که در این جدول مشاهده می شود آن ها ایست که برای گرفتن نمره ۷ مورد نیاز است.

 

Criteria

IELTS Band 7 Descriptors

Task Achievement

 • Addresses all parts of the task
 • Presents a clear position throughout the response
 • Presents, extends and supports main ideas, but there may be a tendency to over-generalize and/or supporting ideas may lack focus

Coherence & Cohesion

 • Logically organizes information and ideas; there is a clear progression throughout
 • Uses a range of cohesive devices appropriately although there may be some under-/over-use
 • Presents a clear central topic within each paragraph

Lexical Resource

 • Uses a sufficient range of vocabulary to allow some flexibility and precision
 • Uses less common lexical items with some awareness of style and collocation
 • May produce occasional errors in word choice, spelling, and/or word formation

Grammatical Range and Accuracy

 • Uses a variety of complex structures
 • Produces frequent error-free sentences
 • Has good control of grammar and punctuation but may make a few errors

 

هنگام نمره دهی، برای هرکدام از از موارد ذکر شده به شما نمره داده می شود و در نهایت متوسط نمرات برای نمره نهایی در نظر گرفته می شود. بنابراین اگر شما نمره ۶.۵ گرفته اید، به این معناست که شما استانداردهای مورد نیاز در جدول را برای کسب نمره بالاتر نداشته اید.

به عنوان مثال :

Task achievement = 7
Coherence and cohesion = 7 
Lexical Resource = 7
Grammatical Range and Accuracy = 6

Overall writing band = 6.5

همانطور که در بالا ذکر شد، شما باید بعضی از Writingهای خود را به یک متخصص آیلتس نشان دهید تا او به شما توضیح دهد  کدامیک از معیارهای ذکر شده را رعایت کرده اید و دریابید که این معیارها همیشه ثابت هستند. درک این معیارها و نقاط ضعف شما در بهبود نمره به شما کمک می کند. اکنون به هریک از آنها با جزییات بیشتر نگاهی می اندازیم و نقاط مشترکی که امکان اشتباه شدن در آن ها زیاد است را برجسته می کنیم. 

Task Achievement

این بخش میزان درک شما از صورت سوال، پاسخ دهی کامل به سوال و اینکه شما چقدر توانسته اید ایده های خود را ساپورت کنید نشان می دهد. برای پاسخ دادن به تمام بخش های این task، شما باید به تمام نکات مطرح شده در سوال پاسخ دهید. برای نمونه به سوال زیر توجه کنید:

Some people think that the best way to reduce crime is to give longer prison sentences. Others, however, believe there are better alternative ways of reducing crime.

Discuss both views and give your opinion.

شما باید هر دو دیدگاه را بررسی کنید و همچنین نظر خود را بیان کنید. بنابراین، به عنوان مثال، اگر فقط در مورد یکی از دیدگاه ها بنویسید و یا اینکه نظر خود را بیان نکنید، به تمام بخش های سوال نپرداخته اید ونمی توانید نمره ۷ از بخشTask achievement  دریافت کنید و یا اینکه اگر تنها به یکی دیدگاه ها اشاره کوتاهی بکنید، به عنوان جواب کامل در نظر گرفته نخواهد شد.
در اینجا نکته ای وجود دارد که اهمیت تشخیص این کار را بیان می کند تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل به تمام قسمت های سوال پاسخ داده اید. باید یک موقعیت واضح و روشن در سراسر متن رعایت کنید. لذا اگر ایده شما به طور کامل واضح نیست و یا در طول متن ایده خود را تغییر می دهید، این یک مشکل بزرگ برای کسب نمره ۷ است.
شما همچنین باید ایده های خود را به طور کامل گسترش دهید و آن را ساپورت کنید. فقط نوشتن ایده های زیاد کافی نیست، ایده هایی را مطرح کنید که توضیح دادن آن همراه با ذکر دلایل و مثال ها امکان پذیر باشد. به برخی از نمونه انشاها نگاه کنید تا ببینید که چگونه یک موقعیت واضح در تمام متن  رعایت شده و چگونه ایده های کمتر ولی با ساپورت و توضیحات کامل مطرح شده اند.

Coherence and Cohesion وابستگی و پیوستگی

این بخش مربوط به چگونگی سازمان دهی ایده ها و روانی و پیوستگی انشای شما است. بنابراین باید بدانید که چگونه انشای خود را به درستی از لحاظ پاراگراف بندی و ایده هایی که منطقی و واضحا از یکی به دیگری منتقل می شوند سازمان دهی می کنید تا نمره ۷ کسب کنید. نکته کلیدی دیگر آن است که باید یک موضوع مرکزی و یا مرجع واضح در هر پاراگراف داشته باشید. به عنوان یک مثال ساده، اگر در مورد مزایا و معایب موضوعی می نویسید، برای هر کدام از آنها باید یک پاراگراف مشخص در نظر بگیرید. از این رو، هر پاراگراف یک موضوع اصلی مشخص دارد مثلا مزایا و یا معایب. اگر این دو موضوع را با یکدیگر ترکیب کنید، ممکن است دیگر موضوع هر پاراگراف روشن نباشد. نگاهی به بعضی از انشاها بیاندازید تا ببینید چگونه هر پاراگراف بدنه به وضوح یک موضوع اصلی دارد.

همچنین ابزارهایی برای  ایجاد پیوستگی ایده ها، جملات و پاراگراف ها در متن مورد نیاز است. برای نمونه، transition words مانند  ‘however’و یا ‘firstly’ و دیگر حروف ربط مانند ‘and’ و ‘because’. برای کسب نمره ۷ نیاز به تنوع و ترکیب موارد ذکر شده دارید و و شما باید توانایی استفاده از آنها را به طور موثر داشته باشید و نه به صورت مکانیکی.

Lexical Resource ذخایر واژگانی

Lexis در واقع همان منابع واژگانی است و همانطور که درجدول فوق (descriptor) آمده است باید نشان دهید که کلماتی که کمتر رایج هستند و از سطح بالاتری برخودارند را می شناسید و از آنها در جای مناسب می توانید استفاده کنید. هرچند احتمال اشتباه دراملای لغات، انتخاب و ترکیب بندی آنها وجود دارد، چنانچه اشتباهات شما جزیی باشد، می توانید همچنان نمره ۷ کسب کنید.
بدیهی است که رسیدن به نمره 7 آسان نیست و شما باید یک نویسنده نسبتا ماهر باشید تا اشتباهات جزیی داشته باشید. باید بیاموزید که لغات را چگونه در جای صحیح استفاده کنید در غیر این صورت اشتباهات بیشتری مرتکب خواهید شد. استفاده از لغات جدیدی که نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید باعث می شود که writing شما خراب شود. بنابراین مراقب باشید! فقط از کلماتی استفاده کنید که می دانید چگونه به درستی استفاده می شود.

Grammatical Range and Accuracy

همانطور که از عنوان مشخص است این مورد سطح گرامر شما را ارزیابی می کند. باید نشان دهید که می توانید از طیف گسترده ای از ساختار جمله استفاده کنید و دقت بالایی در استفاده از آنها دارید. داشتن چند جمله پیچیده با کلماتی مانند “because” ، “if” و “although” کافی نیست، باید از ساختارهای پیچیده تری استفاده کنید. بزرگترین چالش زبان آموزان همین بخش است. به عبارت دیگر اکثر جملات نباید غلط گرامری داشته باشند. این کار آسانی نخواهد بود، تقریبا باید یک نویسنده ماهر باشید.

Task 1

سه معیار آخر کم و بیش برایTask 1  هم یکسان هستند فقط تفاوت آنها در معیار اول (task achievement) این است که به وضوح موضوع  امتحان برای نوشتن متفاوت است. این چیزی است که در جدول فوق (descriptors) برای Task 1 Academic ارائه شده است:

متن گزارش شما باید :

 • الزامات سوال را پوشش دهد.
 • ارائه یک نمای کلی از روندها، تفاوت ها و مراحل.
 • مشخصا ویژگی های کلیدی را برجسته کند و به صورت کامل توضیح دهد.

اولین نکته بدیهی آن است که شما باید آنچه که در سوال از شما خواسته شده است را انجام دهید.
نکته دوم آن است که شما باید یک هدف کلی از آنچه که می خواهید در graph و یا diagram مطرح کنید، ارائه دهید.
در نهایت، باید نشان دهید که توانایی بررسی نکات، تغییرات و روندهای مهم در نمودارها را دارید و می توانید داده های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

برخی نکات نهایی

این متن به شما آموخت که چگونه می توانید نمره ۷ و یا نمره مورد نظر خود را از بخش Writing کسب کنید. متاسفانه هیچ چوب جادویی که شما را به نمره مورد نظر برساند وجود ندارد. اما مواردیی برای بهبود هستند که می توانند شما را برای رسیدن به نتیجه مطلوب یاری دهند. 

به عنوان مثال: همیشه باید در ابتدا زمانی را برای تمرکز بر روی سوال و تحلیل آن اختصاص دهید و مطمئن شوید که با یک طرح کلی به تمام بخش های سوال پاسخ می دهید. در غیر این صورت، با عدم پاسخگویی کامل به سوال دچار اشتباه خواهید شد و یا اینکه سازمان دهی و ایده پردازی منسجمی نخواهید داشت. بسیاری از داوطلبان علی رغم جملات بدون اشتباه و سطح بالای لغات نمره ۶.۵ می گیرند، در این شرایط باید روی بهبود گرامر و طرح منسجمی برای کاهش اشتباهات و افزایش دقت داشته باشند. بهتر است از یک معلم بخواهید Writing شما را بررسی کنید.
نکته مهم آن است که طرح ریزی قبل از شروع به نوشتن انشا شما را قادر به پاسخ گویی سریع تر می نماید. در چنین شرایطی زمان بیشتری برای دقت بیشتر و بررسی گرامر و لغات مورد استفاده در پایان آزمون خواهید داشت.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

لطفاً یک رایتینگ در مورد خانه جالب بنویسید

This comment was minimized by the moderator on the site

Answer یک نمون جواب از سایت http://www.ielts-mentor.com


In the modern century, the world suffers from the increase of crime rate throughout many nations. This eventually breeds the fear of innocent civilians and forces them to demand stronger...

Answer یک نمون جواب از سایت http://www.ielts-mentor.com


In the modern century, the world suffers from the increase of crime rate throughout many nations. This eventually breeds the fear of innocent civilians and forces them to demand stronger punishment on those who committed a crime. Some insist giving prisoners longer prison sentence, and others insist alternative ways will be more effective and I lay my thoughts alongside the alternative ways as well.

There are many benefits of sentencing offenders longer prison period. The longer the criminals who committed serious damage to others such as steal, violence, arson and murder are separated from the society, the higher the chances of the innocence being safe increases dramatically. During the time in prison, the offenders will have an opportunity to get them rehabilitated through many services available inside. For instance, they could reflect their own behaviour and educate themselves the way not to re-offend once they are released. Moreover, this long period of the prison sentence will work as a deterrent to future criminals.

On the other hand, others argue that there are more effective ways to reduce the crime rate. They insist that sparing their life after committing serious crimes involving one’s life will be only wasting the tax that citizens paid. Hence to sentence to death will show a powerful warning to other, which result in a stiff drop in crime rate. In my opinion, these people can be of the service to the whole community during their imprisonment. The labour force from these criminals will be a great contribution to the societies. It does not imply that these violent and dangerous people will be released and walk around the inner city freely. They will be under heavy supervision. For example, they will be tied to the heavy chains and placed in construction sites to assist the building companies or they could be working as farmers when the harvesting season comes.

To summarise, there are clear grounds both for and against long imprisonment. Thus the government must protect innocent lives from brutal and reckless criminals by researching the best method out of all these fine arguments.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

لطفا يه نمونه رايتينگ كه نمره ٧ گرفته هم اضافه كنيد.
ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

با تشکر در ثورت امکان منبعی برای دسترسی به نمونه های با نمره 7 به بالا اعلام کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و سپاس

اگر میشد برای سوالی که برای مثال آمده، یه جواب خوب آماده میکردید خیلی عالی میشد.
ممنون.

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید