تکنینک جذاب shadowing و تقویت همزمان Speaking و Listening

تکنیک shadowing چیست؟

Shadowing یک تکنیک سریع و آسان برای یادگیری زبان است که توسط یک زبان شناس معروف به نام پروفسور الکساندر آرگولس بیان شده است. این تکنیک یعنی تکرار همزمان کلمه به کلمه و با صدای بلند هرآنچه که می شنوید که باید سعی کنید تغییرات آهنگ و لحن صدای گوینده را نیز تقلید کنید. پروفسور آرگولس پیشنهاد می کند این تکنیک حین راه رفتن و یا حتی دویدن انجام شود. اما شما می توانید درحال نشستن و حتی در ذهن خود و با صدای آهسته نیز این تکنیک را انجام دهید. استفاده ی مرتب از این تکنیک به پیشرفت چشمگیر دو مهارت speaking و listening به شدت کمک می کند.  از مزایای دیگر این روش این است که به صورت فردی انجام می شود و نیاز نیست برای تمرین کردن کسی را پیدا کنید.

shadowing

چگونگی انجام تکنیک shadowing                                     

برای اینکار شما می توانید برای مثال یک Audio، پادکست، یک ویدیو از یوتیوب که ترجیحا همراه با transcription باشد، انتخاب کنید.  سعی کنید همزمان و یا بلافاصله بعد از گوش دادن حدود یک یا دو ثانیه بعد از شنیدن آن، شروع کنید به تکرار کردن.

با اینکار لغات و عبارات جدید را یاد خواهید گرفت و درواقع به طور همزمان درحال تمرین روی مهارت Speaking، Listening هستید. در این تکنیک شما روی بهبود و تقویت accent، pronunciation، word stress، intonation و rhythm کار خواهید کرد.

برای انجام این تکنیک پیشنهاد های مختلفی وجود دارد که باهم به برخی از آن ها می پردازیم:

به دلیل سرعت عمل در تکراری که در این تکنیک باید رعایت شود ممکن است لغات را واضح بیان نکنید و دچار mumbling یا لکنت زبان بشوید، ترفندی که برای رفع آن پیشنهاد شده است این است که صدای خود را حین shadowing ضبط کنید و بعدا با گوش دادن به صدای خود ایرادات خود را در بیان و تلفظ لغات متوجه خواهید شد. اگر بعد از گوش دادن به صدای خود متوجه ایرادات بسیاری شدید می توانید از روش LRRCR استفاده کنید. یعنی Listen, Repeat, Record, Compare, Repetition

پس به جای شنیدن و تکرار کردن بی وقفه، یک عبارت را (Listen)گوش دهید، (Repeat)تکرار کنید، (Record)صدای خود را حین تکرار کردن ضبط کنید با منبع اصلی (Compare)مقایسه کنید. با اینکار متوجه هر ایراد و اشتباهی خواهید شد و می توانید آن ها را اصلاح کنید. این کار در دراز مدت به شما کمک می کند تلفظ ها و صداهای درست را یاد بگیرید.

روش دیگری که برای انجام این تکنیک پیشنهاد شده است Hear, See, Say می باشد. به این معنی که ابتدا فقط و فقط (Hear) بشنوید برای بار دوم هم فقط بشنوید اما سعی کنید (See) متوجه مفهوم عبارت شوید، بعد از مرتبه ی سوم که گوش دادید حالا نوبت (Say)تکرار کردن است. با اینکار چیزی را که قرار است تکرار کنید با احتمال خیلی بالایی به درستی بیان خواهید کرد.

در نهایت نکته مهم این است که هر فردی برای یادگیری باید تکنیکی که برایش راحت تر است و بازدهی بیشتری دارد را دنبال کند که از آن لذت ببرد پس روش مناسب خود را پیدا کنید و البته این نکته بسیار مهم را هم درنظر داشته باشید که شما باید روشی را انتخاب کنید که کمترین انرژی را از شما بگیرد و به عبارتی خسته نشوید.

و اما پیشنهاد ما به شما این است که تکنیک shadowing ارائه شده توسط پروفسور آرگولس را عینا انجام دهید یعنی تکرار همزمان بدون وقفه. بدیهی است که انجام این دو عمل به صورت همزمان شاید کمی سخت باشد اما دست از تمرین برندارید.

مسلماٌ ، شما در تکرار جملات و عبارات اشتباه گرامری ، ساختاری و حتی تلفظی انجام می دهید اما مسئله مهمی نیست. حتی ممکن است شما نتوانید با سرعت speaker پیش بروید و عقب بمانید اما نگران نباشید تمام این موارد نیز با تمرین مداوم کم کم حل می شود. افراد زیادی تکنیک shadowing را به این روش انجام داده اند و نتیجه ی بسیار خوبی گرفته اند.

تکنیکshadowing به صورت practical روی تلفظ تأثیر دارد اما برای نتیجه ی بهتر و تمرین تخصصی بر روی pronunciation پیشنهاد می کنیم به جای audio حتما از ویدیو استفاده کنید که همزمان بتوانید چگونگی حرکت لب های گوینده را حین تلفظ لغات ببینید و کاملا با phonetic، تئوری ها آشنا شوید و بتوانید عینا و به درستی تکرار کنید و البته یادتان باشد ویدیو همراه با transcription این فرصت را می دهد که چشم به گوش کمک کند و نتیجه ی فوق العاده ای بگیرید.

چقدر زمان بگذارید برای این تکنیک:

از  آن جایی که اصل بر این است که خودتان را خسته نکنید و همچنین باید زمان کافی برای تقویت سایر مهارت ها نیز داشته باشید، 3 تا 5 بار در هفته و هر بار 5 تا 15 دقیقه شما را به نتیجه ی مطلوب می رساند. نیازی نیست ساعت ها وقت صرف کنید حتی در 5 دقیقه هم می توانید مفید و موثر عمل کنید.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی ممنون که با متد روز پیش میرین و مطالب موثق در اختیارمون قرار میدین.

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید