آیا همه ی بخش های آزمون اسپیکینگ (Speaking) مهم است؟

فاکتور مهمی که برای ارزیابی در تمام بخش های آزمون اسپیکینگ حائز اهمیت است نحوه ی ارائه می باشد و اگزمینر با بررسی 4 فاکتور شامل:

  • Fluency and Coherence
  • Lexical Resource
  • Grammar
  • Pronunciation

سطح اسپیکینگ داوطلب را ارزیابی و بررسی خواهد کرد.

 

بخش اول آزمون اسپیکینگ ( Speaking Part 1 )

اگر داوطلب فقط بتواند بخش اول آزمون را به خوبی صحبت کند ولی در ادامه نتواند از مهارت انگلیسی صحبت کردن خود استفاده کند، مسلما نمره خوبی نخواهد گرفت بلکه باید برای کسب نمره ای مطلوب در هر ۳ بخش به خوبی صحبت شود.

سوالات بخش اول در مقایسه با سایر بخش ها آسان تر است که سوالات معمولا، شخص داوطلب و یا در مورد کشورش خواهد بود. بنابراین از کسانی که از سطح بالاتری در زبان انگلیسی برخوردار هستند انتظار می رود به سوالات این بخش به بهترین نحو ممکن پاسخ دهند. اگر به سوالات کوتاه پاسخ داده شود، مثل “ Yes, I do” و یا “No, I don’t” سطح زبان شما خوب ارزیابی نخواهد شد. بنابراین قبل از شروع بخش 2 شما نمره خوبی را دریافت نکرده اید. لازم است داوطلب در مورد سوالات مطرح شده پاسخ تشریحی و نه اما خیلی طولانی ارائه دهد.

 بخش دوم آزمون اسپیکینگ ( Speaking Part 2 )

در بخش دوم ازمون اسپیکینگ (Speaking) اگزمینر پس از ارائه Cue Card، بدون آنکه صحبت های داوطلب را قطع کند به ایشان گوش فرا می دهد. ازاین رو در مدت زمان ۱ الی ۲ دقیقه با روان صحبت کردن و با استفاده از لغات متنوع شانس کسب نمره ای خوب وجود دارد.

در انتهای بخش دوم آزمون، اگزمینر یک ایده کلی از نمره شما را می تواند داشته باشد. بنابراین اضافه کردن اطلاعات و جزییات بیشتر در باره موضوع Cue Card، می تواند منجر به استفاده از دایره لغات و گرامر بیشتری شود. به عنوان مثال بیان صحبتی از زمان گذشته و ارائه ایده هایی برای آینده زمان های گرامری متفاوتی را شامل می شوند که داوطلب را برای گرفتن نمره ای بهتر یاری خواهد کرد. همچنین با احساس صحبت کردن (همانند یک فرد بومی) نیز فاکتوری تاثیرگذار خواهد بود.

 بخش سوم آزمون اسپیکینگ ( Speaking Part 3 )

در این قسمت اگزمینر با پرسیدن سوال های دقیق تر و عمیق تر که احتیاج به دانش زبانی بیشتری دارند سطح زبان داوطلب را می سنجد. برخلاف بخش اول آزمون که سوالات شخصی بودند در این بخش سوالات بیشتر مربوط به مسائل روز دنیا می باشد که مسلما نیاز به دانش و اگاهی بیشتری دارد.

بنابراین در بخش سوم داوطلب فرصت نشان دادن توانایی و مهارت خود در استفاده از گرامرهای متنوع، دایره لغات، تلفظ و روانی صحبت (Fluency)  را دارد و همچنین، ارائه ی مثال و جزییات بیشتر در مورد ایده ها و نظرات می تواند به کسب نمره ای بهتر کمک کند.

 در ادامه برخی از سوالات پرتکرار داوطلبان پاسخ داده می شود.

اگزمینر نمره داوطلب را چه زمانی می دهد؟

ممتحن در بخش سوم آزمون نسبت به نمره داوطلب تصمیم گیری کرده و در پایان آزمون نمره نهایی را خواهد داد.

آیا اگزمینر نمونه ای از پاسخ سوالات را دارد؟

خیر. پاسخ به سوالات به نسبت داوطلبان می تواند بسیار گسترده و متنوع باشد. از این رو هر داوطلب با توجه به سطح زبان و دانش زبانی خود ارزیابی می گردد. بنابراین هیچ نمونه پاسخ مشخصی از قبل وجود ندارد.

اگر داوطلب به یک سوال پاسخ ندهد، آیا نمره وی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟

اگر داوطلب بتواند توانایی خود را در صحبت کردن نشان دهد و به خوبی به باقی سوالات پاسخ داده باشد، با عدم پاسخ گویی به یک سوال همچنان شانس گرفتن نمره ای خوب را می تواند داشته باشد.

اگر ایده های داوطلب در آزمون متنوع نباشد، نمره خوبی نخواهد گرفت؟

آزمون اسپیکینگ آیلتس (IELTS Speaking Test) فقط سطح زبان انگلیسی داوطلب را بررسی خواهد کرد و نه ایده ها را. در آزمون رایتینگ ایده ها، پاسخ ها و اینکه چگونه پاسخ ها گسترش داده شده و بیان می شوند، مورد ارزیابی قرار می گیرد. در آزمون اسپیکینگ لغات (Vocabulary)، گرامر (Grammar)، روانی صحبت (Fluency) و تلفظ (Pronunciation) مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

از این لینک می توانید IELTS Speaking Band Descriptors را مشاهده کنید.

 

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیاااار عااالی.. مچکرم

This comment was minimized by the moderator on the site

thanks for your guide

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود سپاس

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید