چگونه به سوالات بخش 3 امتحانSpeaking پاسخ بدهیم؟

چگونه به سوالات بخش 3 امتحان Speaking پاسخ بدهیم؟

حتی زبان آموزان بسیار قوی نیز از صحبت کردن در بخش 3 آزمون Speaking هراسان هستند. مخصوصا، آن ها از این که سوال را متوجه نشوند و قادر نباشند جواب بلندی به سوال پرسیده شده بدهند بسیار نگران هستند. در ادامه، یک سری نکته ها برای غلبه بر این مشکلات ارائه خواهند شد که شامل موارد زیر است: 

  • اگر سوالی را متوجه نشدیم، چه کار باید بکنیم؟
  • اگر برای یک سوال جوابی نداشتیم، چه بگوییم؟
  • چگونه جواب‌های بلندتری بدهیم؟

دراین لینک می توانید با سوالات رایج این بخش بیشتر آشنا شوید. 

اگر سوالی را متوجه نشدیم، چه کار باید بکنیم؟

اول از همه این که، این امتحان سطح علمی شما را نمی سنجد. این سوال ها طوری طراحی شده اند که هرکسی می تواند به آن ها پاسخ دهد. اگر به سوالات گذشته امتحان IELTS نگاهی بیندازید، از سادگی آن ها متعجب خواهید شد. این سوالات نیازی به دانش خاصی ندارند و لزوما ممتحن نباید با شما هم عقیده باشد. تنهایی چیزی که در این امتحان لازم و ضروری است این است که بتوانید نظرات خود را به خوبی بیان کنید. البته، بعضی وقت ها شما کاملا سوال ممتحن را متوجه نمی شوید. در این موارد، می توانید از ممتحن بخواهید تا سوال را تکرار کند. اگر کلمه یا عبارتی را متوجه نمی شوید، می توانید از ممتحن بخواهید تا آن را برای شما توضیح دهد. بیش از اندازه این کار را انجام ندهید زیرا به نظر می رسد که شما دارید از آن سو استفاده می کنید.
این امتحان Speaking می باشد، نه امتحان Listening و ممتحن از شما می خواهد که بهترین جواب خود را ارائه کنید. بنابراین، اگر سوالی را متوجه نشدید، از او بخواهید که سوال را تکرار کند.اگر شما از ممتحنین نخواهید، آنها هیچی سوالی را تکرار نخواهند کرد یا عبارتی را توضیح نخواهند داد.

آیا باید به همه سوالات بخش 3 پاسخ دهیم؟

بله، اگر به همه سوالات پاسخ ندهید، ممتحن از شما نمره کسر خواهد کرد. البته، اگر با سوال سختی مواجه شدید که جوابی برای آن پیدا نمی کنید، می توانید این موضوع را به ممتحن بگویید و سعی کنید جواب مناسبی بدهید. شما برای نمونه می توانید بگویید ‘I don’t know a lot about this topic, but if I had to guess I would say….. از این جمله فقط زمانی استفاده کنید که هیچ ایده ای در مورد سوال پرسیده شده ندارید.

اگر نیاز به فکر کردن داشته باشیم، چه کار باید بکنیم؟

ممتحنین IELTS انتظار ندارند که خیلی سریع به آن ها پاسخ بدهید چون شما ربات نیستید! اما، آنها انتظار دارند که شما همانند یکی انگلیسی زبان پاسخ دهید. این کاملا طبیعی است که انگلیسی زبانان از کلمات یا Phrase های خاصی برای اینکه بیشتر فکر کنند، استفاده می کنند.شما هم حتما در زبان مادری خود از آن ها استفاده می کنید. Phrase هایی که می توانید از آن ها برای خریدن زمان بیشتر در امتحان Speaking استفاده کنید در ادامه آمده است:

That’s a difficult question, let me think for a second.
That’s a very interesting question, let me think.
It’s very difficult to know exactly, but I think/but I believe/perhaps….
It’s difficult to say, I think….
I don’t really know for sure, but I would say….

مهمترین نکته که باید در نظر داشته باشید این است که بیش از اندازه از این Phraseها استفاده نکنید. بعضی زبان آموزان در پاسخ به هر سوالی از این Phrase ها استفاده می کند که کاملا غیر عادی می باشد. به یاد داشته باشید، از این Phrase ها فقط زمانی استفاده کنید که سوال بسیار سختی از شما پرسیده می شود و شما چیزی برای گفتن ندارید.

چگونه جواب های بلند تری بدهیم؟

اکثرا زبان آموزان نگران هستند که نتوانند در قسمت ۳ به اندازه کافی صحبت کنند. در قسمت ۳ امتحان Speaking، ممتحن در مورد نظر شما در مورد یک موضوع، مزایا و معایب، مشکلات و راه حل ها، چگونه یک مساله یا موضوع از گذشته تا کنون تغییر کرده است، و چگونه یک موضوع یا مساله در آینده تغییر خواهد کرد، سوال خواهد پرسید. بنابراین، شما باید در مورد موضوعات روزمره زندگی مثل سلامت، اقتصاد، آموزش و محیط زیست فکر کرده و صحبت کنید. قانونی برای بلندی جواب هایی که در بخش ۳ داده می شود وجود ندارد، ولی به طور کلی جواب های شما نه باید خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشند. اگر خیلی کوتاه صحبت کنید، شما قادر نخواهید بود جواب خود را به اندازه کافی توسعه دهید. همچنین، اگر خیلی جواب شما بلند باشد نیز ممکن است از موضوع خارج شوید و یا اشتباهات زیادی انجام دهید. به عنوان یک قانون کلی، جواب شما باید بین ۳ الی ۴ جمله باشد.

تکنیک ۱: سوال را پارافریز کنید
یکی از بهترین تکنیک ها برای دادن جواب های بلند این است که سوالی که ممتحن می پرسد را پارافریز کنید. پارافریز کردن یعنی این که شما سوال را با کلمات مترادف یا هم معنی تکرار کنید. این تکنیک بسیار موثر است زیرا نه تنها به شما زمان برای فکر کردن در مورد سوال را می دهد بلکه ذهن شما را برای پاسخ دادن به سوال آماده می کند.

برای نمونه:

Examiner: What can people do to try and reduce water pollution?
Student: So, what can individuals do to ensure water is kept clean? I think….
ExaminerHow can events like the Olympics improve international relations?
Student: Hmmmm, how can sport bring people from different countries closer together? I believe…

لازم به ذکر است که از این تکنیک برای همه سوالات نباید استفاده کنید، فقط زمان هایی که احساس می کنید لازم است، این کار را انجام بدهید.

تکنیک ۲: برای جواب خود دلیل بیاورید
اکثر زبان آموزان نظر خود در مورد یک سوال را بیان می کنند ولی دلیل این که چرا چنین احساسی دارند را بیان نمی کنند. اکثرا زبان آموزان از گفتن نظرشان امتناع می ورزند چون فکر می کنند ممتحن نظر شان در مورد آن موضوع را می داند و نیازی به توضیح دادن نمی باشد. فرض کنید که ممتحن هیچ دانشی در مورد آن موضوع ندارد. تظاهر کنید که با یک کودک خردسال صحبت می کنید که هیچ نظری در مورد موضوع مورد بحث ندارد و این تکنیک به شما کمک می کند تا دلیل خود را توضیح دهید.

برای نمونه:

Examiner:What can people do to reduce water pollution?
Student: I believe the best way to keep water clean is to curb water use at home. (Why?) The vast majority of water is used in the home, (why?), for cooking, cleaning and washing, (why?) therefore by reducing the amount of water we use, (why?) the government can conserve the water supply and keep it clean.

با پرسیدن ‘why’ از خود، شما می توانید دلیل نظرات تان را توضیح بدهید که این باعث می شود جواب های بلند تری بدهید.

تکنیک ۳: مثال بزنید
این پیشنهاد به نظر واضح می رسد ولی زبان آموزان زیادی این کار را نمی کنند. برای این که جواب خود را توسعه دهید لازم است که مثال بزنید. اکثرا زبان آموزان از این که چیزی برای مثال زدن به ذهن شان نمی رسد شکایت می کنند. اگر مثالی واقعی به ذهنتان خطور نمی کند، یک مثال ساختگی بیان کنید. شما برای آوردن یک مثال ساختگی نمره ای از دست نخواهید داد، بلکه به دلیل دادن جوابی توسعه یافته تر و بلند تر نمره ی بهتری خواهید گرفت.بهترین تکنیک، آوردن مثال از مقاله در یک روزنامه یا تحقیقی است که اخیرا انجام شده است.

برای نمونه:

Examiner: Have the modes of transport people use in your country changed much over the last few decades?
Student:Absolutely, they have changed a lot. In the past most people used bicycles, but now they predominantly use motorbikes. For example, a recent survey found that 72% of people in Ho Chi. Minh City now own a motorbike.

آماری که در بالا بیان شده است کاملا ساختگی می باشد و این کاملا قابل قبول است که شما نیز در امتحان Speaking همین کار را انجام دهید. ممتحن هیچ گاه با شما مخالفت نخواهد کرد یا از شما نمی خواهد که مثال های تان را ثابت کنید.

تکنیک ۴: یک طرفه صحبت نکنید
زمانی که محدودیت های نظر خود را تایید کردیم یا نظراتی دیگری هم علاوه بر نظر ما وجود داشت، بهتر است دو طرفه صحبت کنیم و نظرات همه را بگوییم. برای این کار از کلماتی مثل ‘however’, ‘on the other hand’ and ‘despite this’می توانید استفاده کنید. بعضی از زبان آموزان از انجام این کار امتناع می ورزند چون فکر می کنند که این کار موضع آنها را تضعیف می کند. در حالی که، شما با بیان کردن نظرات دیگران موضع خود را محکم تر بیان می کنید.

برای نمونه:

Examiner: To what extent do you think advertising affects people’s shopping habits?
Student: Personally, I don’t think that it affects the way people shop at all. When people need something they make up their own mind rather than thinking about adverts. However, it must have some influence, if companies pay lots of money for ads.

گام بعدی
مطالعه این راهنما به تنهایی به شما کمک نخواهد کرد، مگر این که ایده های بیان شده را به کار ببرید. سوالات بخش ۳ متنوع می باشند و هر کدام نیاز به پاسخی منحصر به فرد دارند. سعی کنید به سوالات مانند یک انگلیسی زبان پاسخ دهید و از تکنیک هایی که در بالا به آن ها اشاره شده برای دادن جواب های بلند استفاده کنید. لازم به ذکر است که هیچ گونه فرمول جادویی وجود ندارد. بنابراین سعی کنید سوالات نمونه برای بخش ۳ را بخوانید و تمرین کنید. بهتر است صدای خودتان را ضبط کنید و دوباره به آن گوش کنید تا اشتباهات خود را پیدا کنید.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Perfect. I have not hear such an amazing answers so far.....

This comment was minimized by the moderator on the site

مرسيييييي از استاد حبیبی که همه اینارو تو کلاس ساميت توضیح دادن بهمون?

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی عالی و کمک کننده بود واقعا ممنونم

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید