استراتژی های کلیدی برای بخش دوم Speaking (CueCards)

بازدید: 16527

استراتژی کلیدی برای پاسخ به بخش دوم امتحان Speaking

این مقاله به شما کمک خواهد کرد که جواب های بهتری به بخش دوم امتحان Speaking بدهید. 

در بخش دوم امتحان Speaking یک موضوع همانند آن چه در ادامه آمده است، به شما داده می شود:

Describe a plant grown in your country. You should say
– what the plant is
– where it is grown
– why you like or dislike it
and explain why it is important to your country.

شما ۱ دقیقه وقت دارید تا یادداشت برداری کنید و سپس باید ۱ تا ۲ دقیقه صحبت کنید. صحبت کردن در مورد موضوعات ناآشنا برای مدت ۲ دقیقه برای اکثر زبان آموزان بسیار وحشتناک می باشد و برای همین است که بخش دوم امتحان Speaking برای زبان آموزان بسیار ترسناک به نظر می رسد. به نظر می رسد دلیل اصلی این مساله، ترس از نداشتن چیزی برای گفتن یا ندانستن اینکه چه باید گفته شود می باشد زیرا شما با موضوع Cue card و پیشنهادات آن ناآشنا هستید. برای غلبه بر این مشکل، یک استراتژی برای کمک به زبان آموزان توسعه داده شده است تا به آن ها کمک کند جواب های بهتری بدهند.

اشتباه رایج این می باشد که زبان آموزان فکر می کنند باید دقیقا در مورد آن چه در Cue card نوشته شده است صحبت کنند. شما می توانید این کار را انجام ندهید! پس از صحبت با تعداد زیادی از ممتحن های امتحان IELTS و زبان آموزانی که نمرات بسیار بالایی در این امتحان گرفته اند، به شما اطمینان صد در صد داده می شود که نیازی نیست که همه آن چیزی که در Cue card بیان شده است را پوشش دهید. چارت نمره دهی امتحان Speaking، چیزی در مورد پاسخ دادن به همه بخش های Cue card بیان نکرده است.

دنبال کردن جملات پیشنهادی بر روی Cue card بسیار خوب می باشد و اکثر زبان آموزان عملکرد خیلی خوبی نشان می دهند وقتی که جملات Cue cardرا دنبال می کنند. اما، بعضی از زبان آموزان ایده ای برای صحبت کردن پیدا نمی کنند. مهمتر این که، اگر شما ساختاری برای هرسوال داشته باشید، شما می توانید آن را تمرین کنید و آماده تر به سرجلسه آزمون بروید. استراتژی پیشنهادی این است که در مورد چیزی صحبت کنید که با آن راحت هستید. به عبارت دیگر، در مورد چیز هایی صحبت کنید که احساس می کنید نمرات بیشتری برای شما به ارمغان خواهد آورد. اگر از پیشنهاداتی که بر روی Cue card آمده است خوشتان می آید، در مورد آن ها صحبت کنید. در غیر این صورت، استراتژی که در ادامه توضیح داده می شود را دنبال کنید.

هنگامی که Cue card به شما داده می شود، یک دقیقه برای یادداشت برداری به شما وقت داده می شود. شما می بایست از این یک دقیقه با توجه به ساختار پیشنهادی، حداکثر استفاده را ببرید. برروی کاغذی که به شما داده شده است، 5 سرتیتر با فضای کافی بین شان بنویسید.

Introduction
Past
Description
Opinion
Future

حالا، شما شروع به نوشتن کلمات کلیدی در کنار هر یک از سرتیتر ها می کنید. هر کدام از سر تیترها با جزییات توضیح داده می شوند.

Introduction
با جمله ای مثل “I’d like to talk about (X)” شروع کنید و در ادامه بگویید”I chose this topic because…” که شما را قادر می کند در مورد دلیل انتخاب این موضوع صحبت کنید. اگر دلیلی برای آن پیدا نمی کنید، یک دلیل ساختگی بیاورید. بهتر است در مورد تجربه های واقعی صحبت کنید.

Past
حالا مکث کنید و با استفاده از کلماتی مثل “anyway” یا “anyhow” در مورد گذشته صحبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا ثابت کنید که از دامنه ی وسیعی از ساختار های گذشته می توانید استفاده کنید. برای نمونه،

Used to + infinitive برای بیان عادتی که در گذشته داشتید یا چیزی که به پایان رسیده است.
Would + infinitive برای بیان عادتی که در گذشته داشتید.
Past Simple در مورد کار هایی که در گذشته انجام می دادید یا واقعیت هایی تا گذشته ای نه چندان دور درست بودند.
Past Continuous برای صحبت کردن در مورد پس زمینه یک داستان یا احساسی که در یک زمان مشخص داشتید.
Past Perfect برای صحبت کردن در مورد چیزی که قبل از یک چیز دیگر در گذشته اتقاق افتاده است.

Description
حالا یک مکث کوتاه بکنید و جمله “So let me tell you about(X) in a little more detail”. این جا، بهترین زمان برای تحت تاثیر قرار دادن ممتحن با لغات مناسب می باشد. با موضوعات روز آشنا باشید و صفت های مناسب برای صحبت کردن در مورد آن ها را یاد بگیرید. اگر شما از یک صفت برای توضیح چیزی استفاد ه می کنید، حتما آن را توسعه دهید یا با مثال توضیح دهید. همچنین، اگر مثال خاصی به ذهنتان نمی رسد، می توانید یک مثال ساختگی بگویید. مطمدن شوید که مثال های شما با صفتی که به کار می برید مطابقت داشته باشند.

Opinion
حالا یک مکث کوتاه بکنید و بگویید ‘If you ask me/In my view/I would say + (opinion on topic). این کار به شما این اجازه را می دهد که احساسی که در مورد آن موضوع دارید را بیان کنید. این می تواند نظر شخصی شما باشد یا می تواند در قالب صفت مقایسه ای یا عالی باشد. استفاده از دامنه وسیعی ازphraseها برای بیان ایده ها، به شما کمک می کند نمره بالاتری بگیرید. اگر می خواهید نظر یا ایده ای محکم تری بدهید، می توانید از جملات زیر استفاده کنید:

I strongly believe that ... 
As far as I’m concerned…
I’m strongly against…
I’m strongly in favour of….
I’m skeptical of the idea that…
I must admit, I think….

Future
در انتها، شما این فرصت را خواهی داشت تا در مورد زمان های آینده صحبت کنید. از جمله‘With regards to the future….’ برای شروع استفاده کنید. از دامنه وسیعی از زمان ها برای گرفتن نمره های بالا می توانید استفاده کنید. برای نمونه:
Present continuous برای صحبت کردن در مورد قرار ملاقات ها.
Be going + to + infinitive برای صحبت در مورد نقشه هایی که برای آینده دارید.
Will or won’t + infinitive برای صحبت در مورد پیش بینی ها بر اساس نظرات یا تجارب. همچنین، برای آرزو ها و فرضیات نیز می توانید از این فرم از زمان آینده استفاده کنید. 
The future perfect- will have + past participle در مورد یک رخدادی که در یک زمان معین در آینده اتقاق خواهد افتاد یا کامل می شود.

این ۵ تیتر ساده به شما کمک می کند به سادگی برای۲ دقیقه صحبت کنید. مهمترین نکته در مورد این استراتژی این است که شما باید برای موضوعات مختلف این استراتژی را تمرین کنید. یک سری سوالات گذشته امتحان Speaking را انتخاب کرده و از یکی از دوستان خود بخواهید به صورت تصادفی آنها را از شما بپرسد. شما ابتدا می توانید با سرعت پایین تری با کمک این استراتژی شروع به صحبت کنید، ولی به مرور زمان و با تمرین، شما قادر خواهید بود به هر سوال بخش دوم این امتحان با اطمینان پاسخ دهید. فرمول جادویی برای گرفتن نمره مد نظر در این امتحان وجود ندارد، اما استراتژی هایی وجود دارد که از آن ها می توانید استفاده کنید. مهم تر آن که، این استراتژی ها بتوانند برای تمرین کردن نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

یک سوال بخش دوم امتحان Speaking در ادامه قرار گرفته است. سعی کنید از استراتژی آموزش داده استفاده کنید و جواب های خود را در قسمت نظرات بیاورید.

Question:
Describe a teacher that you know.
You should say:
what the teacher looks like
what sort of person this teacher is
what the teacher helped you to learn
and explain why this teacher is popular.

در نظر داشته باشید که لازم نیست که شما در مورد قیافه ظاهری معلمی که می شناسید، شخصیت او، در چه زمینه ای او به شما کمک کرده یا اینکه چرا آن معلم بسیار نزد شما یا دانش آموزان محبوب می باشد صحبت کنید. شما می توانید از این پیشنهادات استفاده کنید، ولی مجبور نیستید حتما آن ها را استفاده کنید. در مورد چیزی صحبت کنید که نسبت به آن احساس راحتی بیشتری می کنید. کل کاری که شما در این بخش باید انجام دهید این است که از استراتژی پیشنهاد شده استفاده کنید:

Introduction
Past
Description
Opinion
Future

(Author) نکات Speaking

ارسال دیدگاه جدید (18)

امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 رای
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید، کاش یه مثال کامل برای درک بهتر موضوع میگذاشتین ممنون

نیلوفر
This comment was minimized by the moderator on the site

خسته نباشيد، اين الگوي بسيار خوبي از يك استاد معروف ايلتس هست، IDPOF و نمونه ان تو يوتيوب هست. ممنون بابت مطلب خوبتون

Taha
This comment was minimized by the moderator on the site

تشکر فراوان از شما بابت مطالب بسیار ارزشمندی که در اختیار ما قرار داده اید

بهار
This comment was minimized by the moderator on the site

به نظرم توصیه این بخش دقیق نیست. حتما که باید در مورد بخشهای مشخص شده در Cue card صحبت بشه . یعنی چی که میتونین رایجع به این بخشها صحبت نکنین!!!! یعنی چی که میتونین راجع به چیزی صحبت کنین که باهاش راحت هستین. اگر کسی این کار رو بکنه Off topic...

به نظرم توصیه این بخش دقیق نیست. حتما که باید در مورد بخشهای مشخص شده در Cue card صحبت بشه . یعنی چی که میتونین رایجع به این بخشها صحبت نکنین!!!! یعنی چی که میتونین راجع به چیزی صحبت کنین که باهاش راحت هستین. اگر کسی این کار رو بکنه Off topic یعنی خارج از موضوع صحبت کرده که هیچ نمره ای بهش تعلق نمیگیره.

ادامه مطلب
فهیمه اکبری
This comment was minimized by the moderator on the site

دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر به Public Band Descriptor اسپیکینگ آیلتس رجوع کنید. در اسپیکینگ برخلاف رایتینگ، معیاری برای Task Response وجود ندارد و تنها بخشی از نمره به Coherence (که در تحلیل گفتمان به Speaking Topicly معروف است) داده خواهد شد....

دوست عزیز برای اطلاعات بیشتر به Public Band Descriptor اسپیکینگ آیلتس رجوع کنید. در اسپیکینگ برخلاف رایتینگ، معیاری برای Task Response وجود ندارد و تنها بخشی از نمره به Coherence (که در تحلیل گفتمان به Speaking Topicly معروف است) داده خواهد شد. بنابراین بحث Off-topic به صورتیکه مد نظر شماست در اسپیکینگ وجود ندارد.

ادامه مطلب
دپارتمان ارتباطات
This comment was minimized by the moderator on the site

نگاه من را به اسپکینگ تغییر داد. راستش ترسم ریخت . همچنین به ذهنم ساختار داد برای اینکه بتونم اسپکینگ خودم را مدیریت کنم . سپاسگزارم بی نهایت .

مرضیه حسینی
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ابتدا تشکر و سپاس برای این مطلاب<br />یک خواهش دارم که فایل pdf این مطالب رو قرار بدهید که در حالت آف لاین وقتی اینترنت نداریم بتوانیم استفاده کنیم

Homa
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اول تشکر می کنم که به سلف استادی ما اینجوری کمک می کنید واقعا قابل تقدیر و یک خواهش دارم که این مطالب رو بصورت فایل pdf قرار بدهید که قابل ذخیره کردن باشه که چنانچه اینترنت نداشتیم بصورت اف لاین بتونیم از این مطالب استفاده کنیم

Homa
This comment was minimized by the moderator on the site

[quote name="دپارتمانQCبیان‌برتر"][quote name="فرشته"]سلام ممنونم از زحمات شما و بسیار از مباحثی که در تلگرام می گذارید استفاده کرده‌ام. ولیکن عنایت فرمایید این پست در مورد speaking بخش دوم، مفهو م نیست. پرسش این است آیا نبایستی متناسب با موضوع...

[quote name="دپارتمانQCبیان‌برتر"][quote name="فرشته"]سلام ممنونم از زحمات شما و بسیار از مباحثی که در تلگرام می گذارید استفاده کرده‌ام. ولیکن عنایت فرمایید این پست در مورد speaking بخش دوم، مفهو م نیست. پرسش این است آیا نبایستی متناسب با موضوع صحبت کنیم. بارها در این باره تاکید شده است؟ لطفا توضیحات شفاف‌تری بدهید. چطور ممکن است که در مورد هر چه که خواستیم صحبت کنیم ؟؟ سپاس[/quote]<br /><br />در این بخش از مصاحبه، یک موضوع به شما داده میشود با چهار سوال کوتاه. موضوعی که شرکت‌کننده‌ها معمولا نمیدانند این است که سعی میکنند برای پاسخ به سوال داده شده، از چهار سوال کوتاه استفاده کرده و از آنها خارج نشود. مطلب فوق به این موضوع اشاره میکند که این چهار سوال کوتاه، تنها برای کمک به شما داده شده است و میتوانید به آنها پاسخ ندهید (این بدان معنا نیست که در ارتباط با سوال اصلی صحبت نکنید!)[/quote]<br />سلام و سپاس از توضیحات شما

ادامه مطلب
فرشته
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید واقعا ممنون ک این تکنیک ها رو رایگان برای دانشجو ها قرار میدید <br />یک سوال آیا درسته این جمله ک در Introduction گفتید <br /> i chose this topic because <br />مگر ما انتخاب میکنیم موضوع را ؟؟

mahdi
This comment was minimized by the moderator on the site

[quote name="یاس"]سلام . در سوالات اسپیکینگ شنیدم که باید کم صحبت کنیم. آیا این مطلب درسته؟ مرسی از اینکه پاسخ میدید.[/quote]<br /><br />خیر تا جاییکه میتوانید باید جوابهایتان را extend کنید. اما در مورد بخش اول، در مورد برخی سوالات مثل، اسم، شغل...

[quote name="یاس"]سلام . در سوالات اسپیکینگ شنیدم که باید کم صحبت کنیم. آیا این مطلب درسته؟ مرسی از اینکه پاسخ میدید.[/quote]<br /><br />خیر تا جاییکه میتوانید باید جوابهایتان را extend کنید. اما در مورد بخش اول، در مورد برخی سوالات مثل، اسم، شغل و ... که نیاز به جواب کوتاه دارند، سعی کنید جوابهای بی ربط و بلند ندهید.

ادامه مطلب
دپارتمانQCبیان‌برتر
This comment was minimized by the moderator on the site

[quote name="فرشته"]سلام ممنونم از زحمات شما و بسیار از مباحثی که در تلگرام می گذارید استفاده کرده‌ام. ولیکن عنایت فرمایید این پست در مورد speaking بخش دوم، مفهو م نیست. پرسش این است آیا نبایستی متناسب با موضوع صحبت کنیم. بارها در این باره تاکید...

[quote name="فرشته"]سلام ممنونم از زحمات شما و بسیار از مباحثی که در تلگرام می گذارید استفاده کرده‌ام. ولیکن عنایت فرمایید این پست در مورد speaking بخش دوم، مفهو م نیست. پرسش این است آیا نبایستی متناسب با موضوع صحبت کنیم. بارها در این باره تاکید شده است؟ لطفا توضیحات شفاف‌تری بدهید. چطور ممکن است که در مورد هر چه که خواستیم صحبت کنیم ؟؟ سپاس[/quote]<br /><br />در این بخش از مصاحبه، یک موضوع به شما داده میشود با چهار سوال کوتاه. موضوعی که شرکت‌کننده‌ها معمولا نمیدانند این است که سعی میکنند برای پاسخ به سوال داده شده، از چهار سوال کوتاه استفاده کرده و از آنها خارج نشود. مطلب فوق به این موضوع اشاره میکند که این چهار سوال کوتاه، تنها برای کمک به شما داده شده است و میتوانید به آنها پاسخ ندهید (این بدان معنا نیست که در ارتباط با سوال اصلی صحبت نکنید!)

ادامه مطلب
دپارتمانQCبیان‌برتر
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ممنونم از زحمات شما و بسیار از مباحثی که در تلگرام می گذارید استفاده کرده‌ام. ولیکن عنایت فرمایید این پست در مورد speaking بخش دوم، مفهو م نیست. پرسش این است آیا نبایستی متناسب با موضوع صحبت کنیم. بارها در این باره تاکید شده است؟ لطفا...

سلام ممنونم از زحمات شما و بسیار از مباحثی که در تلگرام می گذارید استفاده کرده‌ام. ولیکن عنایت فرمایید این پست در مورد speaking بخش دوم، مفهو م نیست. پرسش این است آیا نبایستی متناسب با موضوع صحبت کنیم. بارها در این باره تاکید شده است؟ لطفا توضیحات شفاف‌تری بدهید. چطور ممکن است که در مورد هر چه که خواستیم صحبت کنیم ؟؟ سپاس

ادامه مطلب
فرشته
This comment was minimized by the moderator on the site

ولی من خوب متوجه نشدم ..اگه قراره راجب سوال نگیم و جواب ندیم پس چطوری باید جواب بدیم . :-? . یه مثال از حرفاتون میزدین بهتر میشد

مریم
This comment was minimized by the moderator on the site

مرسی بیان برتر واقعا ممنون

مهناز
This comment was minimized by the moderator on the site

AGHAAAA MERCCC

ALEX
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام . در سوالات اسپیکینگ شنیدم که باید کم صحبت کنیم. آیا این مطلب درسته؟ مرسی از اینکه پاسخ میدید.

یاس
This comment was minimized by the moderator on the site

آموزشگاهی ندیده بودم انقدر راحت این همه مطالب رو رایگان بده. مرسی بیان برتر. مرسی از این مدیریت

منصور
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد