بخش دوم مصاحبه آزمون IELTS

نکاتی طلایی در مورد بخش دوم امتحان Speaking

اکثر زبان آموزان، بخش دوم امتحان Speaking را سخت ترین قسمت این امتحان می دانند زیرا باید زمانی را خودشان به تنهایی و بدون اینکه ممتحن وارد بحث‌شان شود، صحبت کنند. دانستن نکات زیر، می‌تواند تاثیر زیادی در بالا بردن موفقیت شما در این بخش داشته باشد.

ممتحن یک Cue card همانند آن چه که در ادامه خواهد آمد به شما می دهد:

 

همان طور که در Cue card اشاره شده است، شما یک دقیقه وقت دارید تا خود را برای یک صحبت ۱ تا ۲ دقیقه ای آماده کنید.

در ادامه، ۷ نکته مهم که به شما در این بخش کمک می کند تا نمره خوبی کسب کنید آورده شده است:

۱. شما نباید در مورد تمام Bullet point ها که در Cue card آمده است صحبت کنید

در سیستم نمره دهی IELTS برای امتحان Speaking، جایی ذکرنشده است که شما باید در مورد تمام Bullet point ها صحبت کنید. اکثر ممتحنین IELTS این نکته را می دانند، اما آن را به زبان آموزان خود نمی گویند زیرا نمی خواهند باعث برتری غیر منصفانه زبان آموزان خود نسبت به دیگر زبان آموزان غیر مطلع در مورد این نکته شوند.
در ابتدای Cue card، یک موضوع کلی بیان گردیده است و در ادامه شما ذکر شده است که "بهتر است در مورد مواردی که در ادامه می آید صحبت کنید": ۳ الی ۴ Bullet point ذکر می گردد. قانون این قسمت این است که شما در مورد موضوع کلی که در بالای Cue card آمده است باید حتما صحبت کنید. ولی، شما مجبور نیستید در مورد تمامی Bullet point ها صحبت کنید. توجه کنید که در Cue card نوشته شده است “You should say”نه “You must say”.
Bullet point ها برای این هستند که به شما کمک کنند که صحبت کنید. اگر می خواهید در مورد آن ها صحبت کنید، پس این کار را بکنید. البته، اگر بعضی از Bullet point ها را دوست ندارید یا با آنها راحت نیستید، آنها را نادیده بگیرید و در مورد بقیه Bullet point ها صحبت کنید. مطمئن شوید که در مورد موضوع کلی صحبت می کنید.

۲. استراتژی داشته باشید

امتحان IELTS بسیار ساده تر خواهد بود اگر شما برای هر بخش از این امتحان یک استراتژی داشته باشید. شما می توانید از این استراتژی در طول تمرین خود استفاده کنید تا در جلسه امتحان با اطمینان بیشتری به سوالات پاسخ دهید.

۳. خود را برای این قسمت از امتحان آماده کنید

تمرین کردن باعث می شود شما عملکرد بهتری در این امتحان داشته باشید.

  • جواب ها را حفظ نکنید. تعداد موضوعاتی که در امتحان IELTS مورد سوال قرار می گیرند بسیار متنوع می باشند و احتمال این که موضوعی که شما حفظ کرده اید در امتحان اصلی بیاید بسیار ضعیف می باشد. این کار یک وقت تلف کردن محض می باشد و منجر به پاسخ های عجیب و غریب می شود. اگر ممتحن متوجه این موضوع بشود، مجاز است که حتی به شما نمره 0 بدهد!
  • به روی روانی کلام و تلفظ خود تمرکز کنید. صدای خود را ضبط کنید و چند بار به آن گوش کنید. چطور می توانید روان تر صحبت کنید؟ چطور می توانید کلمات را بهتر تلفظ کنید؟
  • کلماتی که برای توضیح دادن کاربرد های گرامری رایج مورد استفاده قرار می گیرند مانند صحبت کردن در مورد گذشته، حال، آینده، دادن نظر، ارزیابی نظر یک شخص و به صورت فرضی صحبت کردن را یاد بگیرید.
  • مدت زمانی را که صحبت می کنید یادداشت کنید تا بدانید در ۱ تا ۲ دقیقه چقدر باید صحبت کنید.

۴. از یک دقیقه به خوبی استفاده کنید

شما یک دقیقه قبل از شروع صحبت در بخش ۲ امتحان Speaking وقت دارید. شما آن قدر وقت ندارید که جملات کامل بنویسید. ولی، این قدر وقت دارید که چند کلمه کلیدی بنویسید. این کلمات کلیدی در زمانی که هیچ حرفی برای گفتن ندارید به شما کمک می کنند تا صحبت کنید.
داشتن یک استراتژی مشخص بسیار کمک کننده است زیرا شما دقیقا می دانید که در چه مورد باید صحبت کنید و قادر خواهید بود یک نقشه مشخص براساس یادداشت ها و کلمات کلیدی که دارید، داشته باشید. 

۵. بهتر است در مورد تجارب شخصی خود صحبت کنید ( اما دروغ گفتن هم مشکلی ایجاد نمی کنید)

بهترین جواب ها، جواب هایی هستند که براساس تجربه شخصی داده می شوند. شما در مورد این موضوعات قادرید با جزئیات بیشتری صحبت کنید و این باعث می شود که در مورد آن موضوعات به صورت منطقی صحبت کنید. زبان آموزان در مورد تجربه های شخصی با اطمینان بالاتری صحبت می کنند که این به روی دو عامل اصلی امتحان Speaking تلفظ و روانی صحبت تاثیر بسزایی دارد.
البته، بعضی از Cue card ها از شما می خواهند در مورد چیزهایی صحبت کنید که شما در مورد آن ها هیچ تجربه ای ندارید. در این مواقع به راحتی دروغ بگویید! ممتحن جواب های شما را کنترل نمی کند و نگران دروغ یا راست بودن آن ها نیست. البته، ممکن است او سوالاتی در ادامه صحبت از شما در مورد آن موضوع بپرسد، پس آماده باشید.

بهترین استراتژی استفاده از تجارب واقعی و گفتن چند دروغ برای توسعه جواب ها ست. در این زمینه از قوه تخیل خود استفاده کنید.

۶. جواب های خود را توسعه دهید

خیلی بهتر است که هر ایده اصلی را توسعه دهید، تا اینکه چند موضوع را بدون توسعه دادن بیان کنید. این استراتژی به شما کمک می کند جواب های تاثیرگذار تری بدهید و همچنین از زمان خود بهتر استفاده کنید. خیلی ساده تر است که چند موضوع را توسعه دهید، تا اینکه تعداد زیادی موضوع را بدون توسعه دادن بیان کنید.
هنگامی که تمرین می کنید، برای اینکه ایده های اصلی خود را توسعه دهید از “Who, what, why, where, how“ استفاده کنید. این استراتژی به شما کمک می کند ایده های اصلی خود را گسترش دهید و همچنین به استفاده ازساختار های گرامری لازم برای انجام این کار عادت می کنید.

شما همچنین از حس خود برای استفاده از دامنه وسیعی از کلمات می توانید استفاده کنید. به این فکر کنید که چیزهایی که در موردشان صحبت می کنید چطور به نظر می رسند، چه صدایی ایجاد می کنند، چه بویی می دهند و چه مزه ای دارند. البته، شما در مورد تمامی این حس ها برای هر موضوعی نمی توانید صحبت کنید (اگر شما در مورد این که یک کتاب چه مزه ای دارد صحبت کنید، کمی عجیب و غریب است) اما به طور نرمال از دو یا ۳ تا از این حس های برای صحبت کردن استفاده خواهید کرد. هنگامی که تمرین می کنید، یک فرهنگ لغت می تواند به شما در تشریح این حس ها و متعاقبا توسعه دامنه لغات شما کمک کند.

۷. اشتباه، امری طبیعی می باشد

هر کسی اشتباهات گرامری و لغت انجام می دهد. حتی زبان آموزانی که نمره ۸ یا ۹ در آزمون اصلی می گیرند، اشتباهات کوچکی انجام می دهند. این مسئله کاملا قابل درک می باشد و نیازی نیست زمانی که اشتباه مرتکب می شوید دستپاچه شوید. بسیار دیده شده است که زبان آموزان زیادی در وسط بخش دوم آزمون Speaking یک اشتباه گرامری بسیار کوچک انجام می دهند و تمرکز خود را از دست داده و نمره خوبی در این آزمون نمی گیرند. عصبی شدن و تحت استرس بودن بر روی عملکرد شما در ایده پردازی، تلفظ، روانی کلام تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه، شما اشتباهات گرامری بیشتری انجام خواهید داد. هنگامی که یک اشتباه انجام می دهید، فراموشش کنید. شما در مورد آن اشتباه هیچ کاری نمی توانید انجام بدهید. دست پاچه نشوید و ادامه بدهید.

ارسال دیدگاه جدید (13)

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی ، مفید و کاربردی

This comment was minimized by the moderator on the site

عالییییییییییییی. خسته نباشین

This comment was minimized by the moderator on the site

مرسی از بیان برتر بابت تمام زحماتی که میکشین

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود . من دو هفته دیگه ازمون دارم .

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام .
بابت مطالب جالبتون ممنونم. لطفا تعداد دوره های انلاین را زیاد کنید. با تشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام<br />ممنون از تمام مطالب خوبی که اینجا قرار می دید<br />نه فقط همین متن، بلکه تمام مطالب<br />خیلی حرفه ای، خیلی خلاصه و در عین حال جامع هستند<br />ممنون از همتون<br />خدا قوت جانانه دارید

This comment was minimized by the moderator on the site

mamnoon bekhatere hameye zahmatayi ke mikeshin

This comment was minimized by the moderator on the site

; 8)

This comment was minimized by the moderator on the site

بهترین موسسه ای هستید که تا به حال دیدم

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار سپاسگزارم از نکات مفید و پربارتون.

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون بخاطر مطالب مفیدتون جالبه که من 3 تا مدرس خصوصی. به مدت چند ماه داشتم ولی هیچکدوم از نکاتی که به لطف شما یاد گرفتم از اونها یکبار هم نشنیدم پاینده باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

چه جالب... استادای من میگفتن که بایستی به همه سوالات جواب داد!!! مطلب خوبی بود؛ خیلی سپاسگزارم

This comment was minimized by the moderator on the site

che jaleb! man fekr mikardam hatman bayad hameye soalaye roo card ro javab bedim!! albate fekr konam kheily az ostada ham ino nemidoonan! chon be man eshtebah gofte boodan

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید