سئوالات True/False/Not Given

سئوالات ViewPoint Questions - True/False/Not Given

این سوالات که به نام True/False/Not Given هم معروف هستند بدون شک یکی از سخت ترین و چالش برانگیزترین نوع سوالات امتحان IELTS محسوب می شوند. 

نکته اولی که باید به آن توجه داشت، تفاوت سوالات True/False با Yes/No می باشد. هرچند برای ما در پاسخگویی به این سوالات فرقی ندارد و باید براساس متن انجام شود اما دقت داشته باشید که با جابجا جواب دادن آنها در امتحان نمره ای به شما تعلق نمی گیرد. برای آشنایی با روش های شانسی زدن این نوع سوالات اینجا کلیک کنید.

به عنوان مثال اگر سوال Yes/No باشد و شما جواب هایتان هرچند درست به صورت True یا False باشد، جواب هایتان خط می خورد. اما چرا این دو با هم متفاوت هستند؟ سوالات True/False یعنی متن یک متن علمی بوده و براساس نتایج علمی اثبات شده نوشته می شود. اما در مورد سوالات Yes/No یعنی متن، نویسنده ای دارد که نظریات او ممکن است تایید یا اثبات نشده باشد و شما باید بگویید جملات سوال با توجه به نظریه نویسنده درست هستند یا غلط.

مشکل تمام زبان آموزان در پاسخ گویی به این سوالات آنست که آنها سعی در اثبات تمام لغات دارند و اگر لغتی از متن با سوال کمی تفاوت داشته باشد نمی توانند آنرا درست جواب دهند.

به مثال زیر از کتاب کمبریج 7 توجه کنید:


Question: The owners of the campsite may not allow you to camp there.

همانطورکه می بینید متن می گوید مدیریت این حق را دارد تا از ورود شما جلوگیری کند. اما سوال خواسته شده بدین معناست که: مالک کمپ ممکن است به شما اجازه چادر زدن ندهد.

حال سوال اینجاست که آیا مالک و مدیریت یکی هستند یا نه؟ آیا اجازه ورود نداشتن با اجازه چادر زدن یکسان است یا نه؟

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که طراح سوال مجبور است برای سخت تر شدن سوالات از لغات مترادف استفاده کند و یا به صورت مفهومی سوال را طراحی نماید. و همانطوریکه می دانید تمام لغات انگلیسی با هم تفاوت هایی را دارند و کمتر دو لغتی هستند که دقیقا معنی یکسانی داشته باشند. پس تکلیف چیست؟

نکته اینجاست که تنها در طراحی سوالات True/False یکی دو لغت هستند که طراح به آنها توجه می کند (Signal Words). این بدان معناست که بقیه لغات اگر مترادف آنها هم در متن آمده باشد برایمان کفایت می کند. اما این کلمات را چگونه بیابیم.

کلمات سیگنال به سه دسته تقسیم می شوند:

 

۱. کلماتی که ارتباط بین دو گزاره را نشان می دهند.

Example: Test flights before 1928 proved that John Flynn’s ideas were possible.

۲. کلماتی که ارتباط بین دو آیتم را نشان می دهند.

Example: Wind power stations are better situated at sea than on land.

۳. کلماتی که به سئوال قطعیت یا عدم قطعیت می دهند.

Example: In the early years RFDS fliers had only compasses to help them find their way.

 

بدین ترتیب، تعریف ما از سوالات True/False/Not Given کمی تغییر می کند:

 True: دقیقاً عین کلمات سیگنال سوال باید در متن قابل اثبات باشند.

False: دقیقاً عکس کلمات سیگنال سوال باید در متن قابل اثبات باشند.

Not Given: هرچند اجزای جمله به نظر آشنا می رسند، اما درستی یا غلط بودن کلمات سیگنال قابل اثبات نیست.

 توجه داشته باشید که Not Given هم حتماً جایی از متن آمده و لغات مشابه آن وجود دارد اما لغات سیگنال آن و یا عکس آنها قابل اثبات نیست.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت آن است که سوالات True/False/Not Given همیشه به ترتیب هستند و بنابراین آنها را به ترتیب و با جستجوی کلمات کلیدی می یابیم.

برای راحت تر جواب دادن سوالات True/False/Not Given می توانید از این روش استفاده کنید که ابتدا سوال را خوانده و کلمات سیگنال آن را بیابید. سپس برای خود به فارسی بگویید که چطوری در متن آمده باشد True و چطوری ها در متن آمده باشد False می شود. سپس در متن جستجو کنید تا جای جواب را بیابید. در آخر سعی کنید کلمات سیگنال یا عکس آنها را اثبات کنید.

نکته آخری که در مورد سوالات True/False باید توجه داشت آن است که سعی کنید پیش از جواب دادن نهایی، جمله بعد از جمله جواب را نیز خیلی سریع بخوانید چون شاید جواب ها تغییر کرد.

 به چند مثال زیر توجه کنید:

 

Question: Phone calls to ask about service are free.

در این سوال کلمه سیگنال FREE می باشد (قطعیت روی مجانی بودن دارد). باید ثابت کنیم اگر تماس ها درباره خدمات مجانی بود True، اگر مجانی نبود False و اگر چیزی در مورد قیمت نگفته بود Not Given خواهد بود. همانطوریکه می بینید ابتدا لغت freephone ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد. اما جمله بعد را که بخوانید می بینید گفته برای billing matters مجانی است و برای خدمات دیگر شما را شارژ می کند پس جواب False خواهد بود.

 

Question: Newspapers are more popular today than in the past.

Question:The first modern newspapers were printed in China.

در سوال اول عبارت سیگنال MORE POPULAR می باشد (کلمه سیگنال برای نشان دادن ارتباط دو آیتم). اگر ثابت کنید امروزه روزنامه ها نسبت به قبل محبوب تر هستند True، اگر ثابت کنید قبلا محبوب تر بودند False و اگر نتوانید اینها را ثابت کنید Not Given خواهد بود. با توجه به متن گفته شده است که امروزه روزنامه ها در نسخه های بیشتری چاپ می شوند اما حرفی از محبوبیت بیشتر آنها نیست و بنابراین Not Given خواهد شد. در سوال اول نیز عبارت سیگنال THE FIRST (کلمه سیگنال قطعیت) خواهد بود. اگر ثابت کنیم چین اولی بوده True و اگر ثابت کنیم چین اولی نبوده و یا گفته باشد جای دیگر اولی بوده جواب False می شود. همانطوریکه در متن می بینید Netherland محل پیدایش اولین روزنامه های امروزی بوده است.

ارسال دیدگاه جدید (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی. خسته نباشید

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار کاربردی و مفید. لطفا از این دست آموزش ها با مثال های بیشتر بر روی سایت قرار دهید.

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از شما

This comment was minimized by the moderator on the site

در انتهای متن بجای عبارت "در سئوال اول نیز ..."باید نوشته شود: "سوال دوم"

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید