استرالیا در یک نگاه

استرالیا کشوری در نیمکره جنوبی با چشم انداز خیره کننده و فرهنگ باستانی غنی و یکی از شگفت انگیز ترین مقاصد سفر در دنیاست. این کشور با ۷،۶۸۲،۳۰۰ کیلومتر مربع ششمین کشور از لحاظ وسعت و دارای چهارمین اقتصاد بزرگ در منطقه و دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیاست. همچنین سرزمین اصلیِ قاره" اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره" دنیاست و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. استرالیا در سال ۲۰۱۴ به عنوان رتبه دوم در برنامه توسعه ملی در گزارش توسعه انسانی قرار داشته است.

اولین ساکنان استرالیا، بین ۵۰،۰۰۰ تا ۶۰،۰۰۰ سال پیش به این کشور مهاجرت کرده اند؛ که این بومیان نقش مهمی در هویت ملی این کشور دارند و در موضوعات مختلف از قبیل هنر، تجارت، سیاست و ورزش مشارکت می کنند و هنر بومی استرالیا قدیمی ترین سنت هنری در دنیاست.
پرتغالی ها احتمالا اولین بار این کشور وارد این کشور شده و بخشی از قاره توسط ناوگان هلندی در قرن ۱۷ و بعدها به وسیله فرانسه و انگلیس نقشه برداری شد. با این حال در سال ۱۷۷۰ جیمز کوک سواحل شرقی را کشف و مدعی آن شد. از سال ۱۷۸۸، بریتانیا قسمتهای مرزی در نیوساوت ولز، تاسمانی و استرالیای غربی را استعمار کرد و کویزلند و ویکتوریا از ساوت ولز در سال ۱۸۵۰جدا شدند. در این زمان در نیوساوت ولز و ویکتوریا طلا کشف شد که کشف طلا مهاجران را از سراسر دنیا به این منطقه کشاند. کشور استرالیا در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته‌است. از ۱۸۵۰ تا ۱۸۹۰ مستعمرات این کشور جزو اولین هایی بودند که به زنان حق رای دادند. دموکراسی استرالیایی ها در قلب خود دارای ارزش هایی از قبیل : آزادی انتخاب و انتخاب شدن، آزادی در مشارکت سیاسی، آزادی بیان و اظهار نظر، آزادی در عقاید مذهبی و حاکمیت قانون می باشد.

استرالیا دارای یک سلسله قانون اساسی است که برطبق آن همه شهروندان استرالیایی در سن بالای ۱۸ سال باید در انتخابات فدرال و ایالت رای بدهند. تا سال ۱۹۷۰ اغلب مهاجران از اروپا به استرالیا آمدند. امروزه بیشتر مهاجران استرالیا از آسیا هستند و از ۱۹۹۶ تعداد مهاجران آفریقا و خاورمیانه دوبرابر شده است. چشم انداز خیره کننده، کیفیت بالای زندگی و تنوع عالی این کشور را به مقصدی عالی برای توریست ها تبدیل نموده است. توریسم یکی ازبزرگترین صنایع استرالیاست که بیش از ۳۷.۹ بیلیون دلار را در سال ۲۰۱۶ به اقتصاد این کشور به ارمغان آورده و باعث استخدام بیش از یک ملیون نفر گردیده است که هر توریسم ۴۶ درصد از هزینه خود را در مناطق محلی هزینه می کند.

اقتصاد

در طی ۵۰ سال استرالیا در حوزه اقتصاد با قدرت قابل توجهی به ویژه در بخشهای کشاورزی ، صنعت و خدمات به طور قابل توجهی با شرق اسیا یکپارچه شد. اقتصاد استرالیا در رتبه دوازدهم بین قوی ترین اقتصاد های پیشرفته در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است و از سلامتی تا ثروت از تجارت آسان تا دستاوردهای تحصیلی از نرخ پایین بیکاری تا مهارت بالای کارگران یکی از برترین ها در دنیاست. سیاست خارجی و تجاری استرالیا در جهت رفاه و امنیت بلند مدت ساکنان آن و دغدغه این کشور برای قرن ها تلاش جهانی برای صلح و امنیت، ارتقای تجارت و سرمایه گذاری آزاد است. همچنین درسال ۲۰۱۵ دومین کشور از لحاظ ثروت با ۱۶۸۰۰۰ دلار پس از نیوزلند با ۱۳۲۰۰ دلارثروت قرار داشت. اقتصاد استرالیا یکی از قوی ترین، باثبات ترین و متنوع ترین اقتصاد ها در دنیاست و در سال ۲۰۱۵ استرالیا به ۲۵ امین سال رشد اقتصادی (حدودا ۳/۳ درصد در یکسال) خود رسید. بخش خدمات بزرگترین بخش اقتصادی استرالیاست که ۶۰ درصد از تولید خانگی و چهار پنجم مشاغل را در برمی گیرد. رشد اقتصادی ناشی از بخشهای خصوصی و تجارت آزاد هدف کلیدی استرالیاست؛ این کشور در رتبه پنجم اقتصاد آزاد قرار دارد و استرالیا رهبر گروه کرنز در تجارت جهانی است که گروهی متشکل از ۱۹ کشور از آمریکا، آفریقا و آسیا که برای تجارت کشاورزی آزاد تلاش می کنند.

فرهنگ

قوانین مهاجرت استرالیا پذیرنده تمامی مردم از اقصی نقاط دنیاست و بین مردم مختلف از فرهنگ ها و زمینه های مذهبی متفاوت تمایز قایل نمی شود. استرالیایی ها طیف های مختلف از قبیل هندی، مسیحی، بودایی، یهودی و مسلمان را شامل می شود. استرالیا یک کشور چند فرهنگی و پرجنب و جوش است که دارای یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها در میان ملل است. از ۱۹۴۵ نزدیک به ۷۰ میلیون نفر به استرالیا مهاجرت کرده اند که نقریبا نیمی استرالیایی (۶/۷ میلیون) به خارج مهاجرت کردند و نیمی از والدین متولد خارج از این کشور هستند. این منطقه شامل ۱۹ میراث فرهنگی خاص در دنیاست که شامل: پارک ملی Tjuta، خانه اپرای سیدنی و ساختمان های برجسته از جمله پل بندر سیدنی می شود.

زبان محلی

زبان محلی استرالیا انگلیسی است و بیش از ۳۰۰ زبان در استرالیا صحبت می شود که رایج ترین آنها یونانی، ایتالیایی و عربی است. برآورد شده که بیش از ۱۰۰ زبان در استرالیا منقرض شده اند و نزدیک به ۱۱۰ زبان در حال انقراض هستند که تلاش هایی در جهت احیا و حفظ زبان های درخطر صورت گرفته است. از هر ۱۰ نفر در استرالیا یک نفر به زبان آسیایی صحبت می کند و ۱.۳ میلیون نفر به زبان اروپایی به جای انگلیسی صحبت می کنند

ارسال دیدگاه جدید (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید