جلسه اول از دوره رایتینگ آنلاین

  لینک دانلود مستقیم فیلم همراه با زیرنویس

 

مهمترین بخش از یادگیری رایتینگ آیلتس آشنایی با نحوه تصحیح برگه هاست

بیشتر شرکت کننده ها براین باورند که تنها یاد گرفتن لغات و گرامر خوب می تواند برای آنها نمره آور باشد. این یک باور اشتباه است چون تنها دو معیار از چهار معیار ارزیابی به آنها ربط دارد.

برگه شما توسط یک ممتحن تصحیح می شود و به شما چهار نمره در چهار معیار زیر داده خواهد شد.

Task Response: معیار مرتبط نوشتن، خارج نشدن از موضوع و نوشتن یک رایتینگ قانع کننده

Coherence & Cohesion: انسجام و پیوستگی متن از لحاظ معنایی و ساختاری

Lexical Resource: استفاده درست و متنوع از لغات و کالوکیشن ها

Grammar Range & Accuracy: استفاده درست و متنوع از ساختارهای گرامری

در این بخش به مهمترین نکات مربوط به هرکدام از این معیارها می پردازیم.

Task Response:
 • حتما باید حداقل 250 کلمه بنویسید. تقریبا به ازای هر 20 کلمه کمتر، یک نمره از این معیار کسر خواهد شد. توجه داشته باشید که بیشتر نوشتن تاثیری در نمره تان ندارد اما چون ممکن است چند جمله شما به دلایل زیر خط بخورد، بد نیست رایتینگی در حد 280 کلمه بنویسید تا در صورت خط خوردن چند جمله، رایتینگ تان زیر 250 کلمه نیاید.
 • سوال را باید خوب بخوانید تا دقیقا به صورت مستقیم به موضوع اشاره کنید. به هیچ عنوان حتی یک جمله هم از موضوع نباید خارج شوید.
 • نباید ایده های خود را تکرار کنید چون PENALTY خواهد داشت و جملات تکراری حذف می شوند.
 • از تکرار جمله های خود سوال (نه تک کلمات!) در نوشته خود خودداری کنید. چون خط خواهند خورد و جزء کلمات به حساب نمی آیند.
 • از نوشتن جملات پوچ و حفظی که در هر رایتینگ می توانید بدون تغییر از آنها استفاده کنید، خودداری کنید.
 • هرآنچه ممتحن نتواند بخواند، به دلیل خط بد، نامرتب نوشتن، یا رعایت نکردن املاء یا علامت گذاری که خواندن را سخت کند، از رایتینگ شما حذف خواهد شود.
Coherence & Cohesion:
 • جملات باید هم از لحاظ ساختاری (با استفاده از ضمائر، کلمات مترادفی و یا استفاده از لینکرها) و هم از لحاظ معنایی به هم مرتبط باشند. در مورد Coherence و Cohesion یک درس کامل خواهیم داشت.
Lexical Resources:
 • سعی کنید از کلمات درست و به جا در رایتینگ خود استفاده کنید. این درستی هم از لحاظ درجه رسمی بودن لغات (از نوشتن کلمات غیررسمی خودداری کنید) و هم از لحاظ استفاده درست از کلمات مرتبط به هم (کالوکیشن ها) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 • سعی کنید از پارافریزها در نوشته خود استفاده کنید. در مورد نحوه پارافریز کردن هم یک درس کامل خواهیم داشت. اما به یاد داشته باشید که منظور از پارافریز فقط استفاده از مترادف نیست! همچنین سعی کنید لغات خود سوال را کمتر تغییر دهید. چون ممکن است هم نمره لغت نگیرید و هم از موضوع خارج شوید.
 • املاء در رایتینگ خیلی اهمیت ندارد مگر آنکه خیلی اشکال املایی داشته باشید و یا کلمات طوری نوشته شوند که فهم آنها مشکل باشد.
 • اگر برای یک مفهوم، چند لغت بلدید، سعی کنید از کم متداول ترین (Less Common) آنها استفاده کنید. مثلا به جای like میتوانید از کالوکیشن to be quite enthusiastic about استفاده کنید.
Grammar Range and Accuracy
 • منظور از تنوع ساختاری، استفاده از مجهول یا زمان های مختلف نیست! هرچند آنها نیز به حساب می آیند ولی سعی کنید استفاده مصنوعی از آنها نداشته باشید. منظور از تنوع ساختاری، استفاده متنوع از جملات Simple، Complex و compound در کنار یکدیگر است که بخشی از این دوره نیز به بررسی آنها خواهیم پرداخت.
 • طبیعی است که ساختارها باید درست باشند (Accuracy).
 • علامت گذاری نیز در رایتینگ آنچنان اهمیت ندارند (هرچند در مورد مهمترین آنها بحث خواهیم کرد). فقط کافی است نقطه بگذارید و ابتدای جملات را با حروف بزرگ شروع کنید.
تمرین جلسه اول

در این جلسه با چگونگی نمره دهی و معیارهای مختلف رایتینگ آشنا شدیم. جلسه بعد ابتدا به بررسی معیار مهم Task Response خواهیم پرداخت و در ادامه نیز اولین رایتینگ را (موضوعات Advantage/Disadvantage) با هم خواهیم نوشت.

اما به عنوان یک تمرین از شما می خواهم به چهار موضوع زیر که هر چهار موضوع در سال 2015 مطرح شده بودند خوب فکر کنید و برای خود (ترجیحا به فارسی و خلاصه) بنویسید که اگر قرار بود برای این موضوعات رایتینگ بنویسید، از چه ایده ها و دلایلی استفاده می کردید. جلسه آینده به شما خواهم گفت که ممتحن در چه صورت به شما نمره Task Response را خواهد داد و خواهید فهمید چقدر راحت ممکن است از این معیار نمره نگیرید.

این جلسه، لازم نیست چیزی برای من ارسال شود. اما اگر سوالی در مورد درس ارائه شده داشتید، خوشحال میشم با من از طریق آی دی تلگرام داده شده و یا ایمیل شخصی بنده در ارتباط باشید.

1.Many people believe that the Internet is the most revolutionary new invention of the last century. Do you agree or disagree?

2.The internet has revolutionized the modern world, but many people argue that it has also created new problems and inequalities. What is your opinion?

3.The Internet has revolutionized the modern world, but at the same time it has also created new problems and inequalities. Is it possible to control some of these problems?

4.The Internet could revolutionize the world in the future, if everyone could have easy access to all information that is available on the World Wide Web. Do you agree or disagree with this statement?

 

دانلود PDF درس جلسه اول

ارسال دیدگاه جدید (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید