آیا لغات پنهان بحث را تا به حال ندیده اید؟!

آیا لغات پنهان بحث را تا به حال ندیده اید؟! اگر نمره ی ۴ تا ۵.۵ میخواهید این متن را نخوانید! این مقاله به دو قسمت "برنامه ریزی" و "لغات پنهان" می پردازد.

نکته ای که شاید سرنوشت نمرات رایتینگ در دنیا را مشخص می کند ایده پردازی و دفاع از ایده های مطرح شده می باشد. زبان آموزان بسیاری را دیده ایم که سوالاتی مشابه به سوالات زیر را مطرح می کنند:

۱. ایده ای برای نوشتن نداریم !

۲. در زبان مادری هم فکر کردن در این رابطه سخت است !

۳. می شود سوال را در زبان مادری برای من توضیح دهید !؟ 

۴. لغات مرتبط ان را نمی دانم !

خوب ! همانطور که می بینید شاید این ۴ سوال بالا، سوالات ذهن شما هم باشد یا اینکه این سوالات را شنیده باشید.

آیا این نشانه ی ضعف است !؟

پاسخ اساتید بیان برتر این سوال بله و خیر می باشد. بله، از این جهت که ما باید زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم تا بتوانیم برای پروش ایده و ایده پردازی از لغات مرتبط و ساختار های مرتبطی که در آیلتس پیشنهاد می شود نهایت استفاده را ببریم و اینکه خیر، زیرا برنامه ریزی برای نوشته ی خود نداریم.

برنامه ریزی و ایده پردازی چیست!؟

عبارت انگلیسی این تکنیک که کتاب های آیلتس دیده می شود به ترتیب تکرار brainstorming, lay-out writing ,organizing ideas می باشد که شاید ۵۰ درصد زبان آموزان به دلیل شنیده های غلط و ترس از دست دادن زمان برنامه ای رای نوشته های خود ندارند. آن دسته از زبان آموزان افرادی هستند که متاسفانه نمره ی مناسبی از این بخش بدست نمی آوردند.

چگونه برنامه ریزی کنیم !؟

وقتی که سوال را می بینم برای ۵ الی ۷ دقیقه فکر کنید و برای قرار دادن ایده ها در پاراگراف های خود برنامه ریزی کنید. شاید بپرسید که دلیل آن چیست!؟ در روز آزمون عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند تمرکز شما را گاها از بین ببرد و شما نتوانید جمله و ایده ای مناسبی برای ادامه جملات خود پیدا کنید. پس به برگه ای که در آن ایده پردازی کرده اید نگاه کنید تا بتوانید هر کدام از ایده ها را در جای مناسبی در قالب یک جمله در بدنه ی رایتینگ خود استفاده کنید.

دیگر استرسی نخواهید داشت! پردازش ایده هر چقدر هم دور از ذهن باشد قبل از نوشتن پاراگراف های بدنه (Body Paragraphs) بهتر است! هر چند کم محدود باشد بهتر از آن است که به علت نداشتن ایده به هنگام نوشتن متن خود مجبور به تکرار ایده های قبلی و تکراری کنید. جالب است بدانید که Native Speakers هم برای شروع یک نوشته برنامه ریزی اولیه را انجام می دهند و این موضوع ربطی به سواد انگلیسی شرکت کنندگان ندارد و مستقیما به مهارت ایده پردازی شما مربوط می شود. 

نوشته ی خود را برنامه ریزی کنید!

اگر نمره ی بالای ۷ در رایتینگ می خواهید با توضیحات تکنیکی و تاکتیکی ما در این بخش همراه باشید. خوب قسمت بعدی که باید به آن توجه کنیم این است که آیا ما قدرت بحث در رایتینگ های آیلتس را داریم یا خیر؟! جواب این سوال بستگی به آن دارد که آیا ما لغات اصلی و لغات پنهان بحث را پیدا کرده ایم یا خیر !

برای مثال:

در صورت سوالی قدرت اینترنت را که باعث از بین رفتن اثر تبلیغات تلویزیونی شده است را مطرح میکند و از شما می خواهد که از دو منظر که گروهی موافق و گروهی مخالف این نظر هستند به بحث بپردازید. 
متاسفانه خیلی از زبان آموزان در سر تا سر متن خود به ایده ی اصلی را با لغات متفاوت بیان می کنند و به قولی بیشتر از ۲۵۰ لغت نوشته و از تکنیک های مختلف آیلتسی هم استفاده کردند اما در آخر نمره ی بالا تر از ۶.۵ را بدست نمی آورند!

لغات پنهان این ایده می تواند به شرح ذیل باشد:

۱) آیا اینترنت در همه جا در دسترس انسان ها می باشد!؟ 

۲) آیا کار کردن و تماشای تلویزیون برای تمام اقشار جامعه راحت تر نمی باشد؟! 

۳) از طرفی آیا تلویزیون قدرت دادن تمام محتویات یک محصول تبلیغاتی رو در اختیار بیننده های خود میدهد؟! 

۴) آیا انسان ها از نظر جذب شدن به یک محصول متفاوت نمی باشند!؟ یعنی می توان ادعا کرد که گروهی با دیدن تبلیغات تلویزیونی می توانند حس بهتری داشته و عده ای با داشتن اطلاعات جزیی محصول؟! 

۵) آیا تلویزیون نظر کاربران دیگر را بدون بعد تبلیغاتی در اختیار بینندگان خود میگذارد؟! 

۶) تبلیغات اینترنتی واقعی تر از تبلیغات تلویزیونی می باشد یا بلعکس؟

همانطور که میبیند لغات و سوالاتی پنهان در موضوع مطرح شده در تسک ۲ هر نوع سوالی وجود دارد که بهتر و موثر تر میتوان آن ها را بحث کرد. اگزمینر به انگلیسی و قدرت بحث شما در تسک ۲ نمره خواهد داد. برای اینکه تمرین کنید می توانید سوالات رایتینگ تسک ۲ ازمون های آیلتس را با طرح سوالاتی ساده پی به لغات پنهان آن ببریم! یکی از راه های پیدا کردن نوشتن یک Plan خوب قبل از نوشتن Introduction می باشد که قبل تر آن را توضیح داده ایم.

برای ۷ گرفتن درباره ی ایده های پنهان سوالات بنویسید نه ایده های بدیهی داخل سوالات!

ایده های بدیهی قدرت بحث را از ما میگیرند اما مهم است که بدانید ما از ایده های اصلی فقط برای Introduction و Conclusion استفاده می کنیم و اصلا پیشنهاد نمی شود که این ایده ها در Body paragraphs هم دیده شود !

Body پاراگراف ها جای ایده های پنهان بحث می باشد.

ارسال دیدگاه جدید (10)

امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 رای

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید
This comment was minimized by the moderator on the site

آیا منظور این است که هر چقدر سوال را ساده تر کنیم به لغات پنهان موضوع که ما را در ایده پردازی برنامه ریزی شده منطبق بر قرار گیری در پاراگراف صحیح هدایت میکند...

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی عالی و جذاب بود این مطلب .
من 4 ماهه سلف استادی میکنم و فقط بیان برتر رو دنبال میکنم....خیلی پیشرفت کردم نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم...

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام.
من سلف استادی هستم و با همین شیوه از نمره 4 به 5 و 5.5 رسیدم. ممنونم از مطالب مفیدتون، امیدوارم نمرم با این مطالب بالاتر هم بره.
با سپاس.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
متنی که نوشتین خیلی خوب بود.. دست شما درد نکنه... استاد حامد محمدحسینی همه این موارد رو در کلاس ورکشاپ رایتینگ گفتن... از ایشونم ممنونم دست همتون درد نکنه...

This comment was minimized by the moderator on the site

چقدر فوق العاده بود ... تا حالا نخونده بودم همچین مطلبی . دستتون درد نکنه بیان برتر. استاد میکاییلی ممنون که انقدر عالی توضیح دادید و توی کلاساتون فوق العاده هستید.

This comment was minimized by the moderator on the site

من متوجه نشدم يعنى به تمام سوالات پنهان جواب بديم و سوال اصلى متن رو تو اينتروداكشن و كانكلوژن مطرح كنيم؟
ميشه با يه رايتينگ اينو توضيح بدين!!

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از شما لطفا یکی دومثال دیگر بزنید

This comment was minimized by the moderator on the site

ايده هاي بديهي و پنهانو ميشه توضيح بدين
ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

چقدر باحال بود. مرسی از شما ....

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود ممنون

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد