استفاده از مثال در رایتینگ 2 Writing

بازدید: 14365

استفاده از مثال در رایتینگ 2 Writing

اگربه چارت نمره دهی Task 2 امتحان Writing نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که برای گرفتن نمره ۹ باید:
باید یک موضع کاملا مرتبط در پاسخ به سوال به همراه ایده های کاملا توسعه یافته و مرتبط ارائه گردد. در این مقاله، به شما نشان خواهیم داد که چگونه ایده های خود را با مثال "به طور کامل توسعه داده و ساپورت کنید".

ارائه مثال، اگر به درستی انجام گردد، نه تنها به شما کمک می کند که نمره بالاتری در"Task response" بگیرید بلکه باعث می شود نمره خوبی در "Coherence" بگیرید. ارائه مثال با بیان جزییات نوشته های شما را خواناتر می کند. همچنین، استفاده از آنها بسیار راحت تر می باشد زیرا ارائه مثال برای یک موضوع راحت تر از توضیح دادن یک موضوع پیچیده است. البته، این به این معنی نمی باشد که شما می توانید هر مثالی را در نوشته خود وارد کنید و انتظار گرفتن نمره بالایی داشته باشید. مثال باید به خوبی ارائه شود تا بتواند موثر باشد.

ساختار پاراگراف

برای این که نوشته های شما خوانا باشد باید در هر پاراگراف فقط یک ایده اصلی داشته باشید. یکی از اشتباهات رایج توسط زبان آموزان این است که فکر می کنند هر چه تعداد ایده هایی بیشتری به کار ببرند، نمره بالاتری می گیرند. در حقیقت، عکس این موضوع صادق است. شما نمره بالاتری برای توسعه ایده های خود با توضیحات و مثال ها خواهید گرفت. شما نمره ای برای لیست کردن ایده ها در یک جمله نخواهید گرفت. بیایید نگاهی به سوال پایین بیندازیم:

Today people are traveling more than before. Why is this the case?

نمونه جواب اول

I think more people are traveling because people are earning more money these days and they can afford to travel. Additionally, flights are much cheaper than they were in the past. Moreover, people have very stressful lives these days and need to go on holiday. Furthermore, children expect to be taken on holiday when they are off school during the summer. Finally, it is good for the family to spend time with one another.

شخصی که پاراگراف بالا را نوشته است فکر می کند راه گرفتن نمره های بالا در Writing امتحان IELTS لیست کردن ایده ها است تا به ممتحن نشان دهد که چقدردر مورد یک موضوع مسلط است. این کار بدترین کاری است که می توانید انجام دهید زیرا تسک 2 Writing در مورد سنجش دانش شما نمی باشد بلکه می خواهد توانایی نگارش شما را بسنجد. پاراگراف بالا فقط یک لیست بلند بالایی از ایده ها می باشد، نه یک پاراگراف منسجم و معنا دار که ایده ها را ارایه و سپس توسعه دهد.

نمونه جواب دوم

In the past, air tickets were only for the rich and famous because most salaries could not cover the price of a flight to a foreign country. This meant that the majority simply stayed at home or took their holidays domestically; however, this has all changed with the creation of budget airlines. Low-cost carriers, such as Ryanair in Europe or Tiger Air in Asia, have meant that anyone can save up and travel to a new country, with prices starting as low as $1.

این پاراگراف فقط یک ایده اصلی دارد-سفر هوایی ارزان می باشد. نویسنده این متن نظر اصلی خود را در جمله اول بیان کرده است، سپس معنی آن را توضیح داده است و اینکه چطور به سوال مربوط می شود و در انتها از یک مثال برای بیان این موضوع استفاده کرده است. این دقیقا چیزی است که ممتحنین به دنبال آن هستند و شما نیز باید تلاش کنید که از این ساختار برای پاراگراف های Body خود استفاده کنید:

۱. Topic sentence( ایده اصلی خود را بیان کنید.

۲. توضیح دهید(معنی ایده اصلی شما چه می باشد؟ چرا این ایده را در نظر گرفته اید؟ چگونه این ایده به سوال پاسخ می دهد؟)

۳. مثال بزنید(یک مثال خاص بزنید که ایده اصلی شما را بیان کند)

لغات کاربردی برای ارائه مثال

از کلمات زیر برای ارائه مثال می توانید استفاده کنید:

 • For example,
 • For instance,
 • This is illustrated by….
 • …such as….
 • ….namely….

همانطور که می بینید یک لیست بلند بالایی وجود ندارد. به دو دلیل چنین لیست کوتاهی آماده شده است.شما فقط زمان کافی برای ارایه ۲ یا ۳ مثال در تسک ۲ خود دارید و شما می توانید وقت بیشتری برای یادگیری لغات بگذارید، بدون آن که وقت خود را با یادگیری ۱۰ روش برای ارایه مثال تلف کنید. در جملات پایین، روش استفاده درست از هر کدام از کلمات بالا ارایه شده است:

For example, thousands of Palestinians and Israelis have joined the same online groups that show support for peace and solidarity, something that would have been impossible 25 years ago.
For instance, Cambridge University found in a recent study that 62% of men and women who paid for an annual gym membership failed to go entirely after just one month.
This is illustrated by the fact that in the United States you must complete four years of higher education before you can study law.
Many sports brands, such as Adidas and Nike, pay professional athletes million of dollars to endorse their products.
There are now a few low cost airlines in the UK, namely Ryanair and Easyjet, that offer very affordable flights.

چگونه مثال ارائه کنیم؟

یکی از بزرگترین شکایت هایی که از زبان آموزان شنیده می شود این است که می گویند" هیچ مثالی به ذهن مان نمی رسد!". راه حل بسیار ساده ای برای این مشکل وجود دارد-یک مثال ساختگی ارائه کنید. ممتحنین مثال های شما را راستی آزمایی نمی کنند. برای آن ها اصلا مهم نیست که مثال های شما واقعی هستند یا ساختگی. لازم به ذکر است که شما این کار را نباید در دانشگاه یا محل کار انجام دهید، فقط مجازید این کار ر ا در امتحان IELTS انجام دهید.

۱. مطالعات دانشگاهی

دانشگاه ها همیشه مطالعات زیادی انجام می دهند و شما نیز از این موضوع برای خلق یک مطالعه برای حمایت از ایده اصلی خود می توانید استفاده کنید. فکر کنید که ایده اصلی شما این است که استفاده از iPad و iPhone سطح سواد بین بچه ها را بالا می برد. شما می توانید بگویید:

For example, a recent study by Queen’s University found that regularly using smart phones or tablets increased literacy rates by 28%.

۲. نظرات مردمی

دولت ها معمولا نظر شهروندانشان را در مورد موضوعات مختلف می پرسند و شما میتوانید از ان نظرات برای حمایت از ایده های اصلی خود استفاده کنید.فرض کنید که سوال در مورد این است که بهتر است که بچه ها در مدرسه های مجزا درس بخوانند یا مدرسه های مختلط. شما می توانید بگویید:

For instance, a recent poll by the UK Government found that 68% of people who attended single sex schools would have preferred to have gone to a mixed school.

۳. گزارش روزانه

همچنین استفاده از مطالب نوشته شده در روزنامه نیز می تواند ایده خوبی باشد. در نظر بگیرید که سوال در مورد بازی های ویدیویی و تاثیر آن بر میزان جرم و جنایت میان جوانان می باشد.

The New York Times reported in March 2015 that violent crimes committed by under 15 year olds, such as assault, murder and rape, were linked to playing violent video games.

۴. تجربه شخصی

شما همچنین می توانید از تجربه شخصی خود برای بیان یک موضوع استفاده کنید. به طور کلی،شما نباید از ضمیر شخصی در تسک 2 امتحان Writing استفاده کنید، ولی در این حالت هیچ اشکالی ندارد. سوال شما در مورد راه حل های ترافیک می باشد. شما می توانید بگویید:

In my local city they have installed bike lanes and places where you can safely park your bike and this has encouraged thousands of people to stop using cars.

از کلی گویی پرهیز کنید

شما حالا می دانید که چگونه یک پاراگراف را بنویسید ومی دانید چگونه مثال ارایه کنید. حالا، شما نیاز دارید که از یکی از رایج ترین اشتباهات زبان آموزان در زمان ارایه مثال که کلی گویی است، اجتناب کنید.اگر به نوشته های علمی یا کتاب ها نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که مثال هایی که ارایه می شوند همگی با جزییات می باشند.این کار باعث می شود ایده های شما واقعی باشند و نوشته های شما قوی تر به نظر برسند. در پایین، نگاهی خواهیم انداخت به سوالی که در مورد چرایی دریافت حقوق مساوی توسط زنان صحبت می کند.ایده اصلی ما این است که زنان نسبت به مردان نمره های بالاتری در دانشگاه دریافت می کنند.

نگاهی به سه مثال پایین می اندازیم:

 1. For example, women achieve more than men at university.

این یک جمله کلی می باشد و ایده اصلی را حمایت نمی کند و به دلیل این که بسیار کلی می باشد، به نظر می رسد که ما ایده اصلی را دوباره تکرار کرده ایم.

 1. For instance, most women on my university course did better than men.

این مثال نسبت مثال قبلی بهتر می باشد زیرا نویسنده در مورد دانشگاه و نوع رشته خود اطلاعاتی داده است، ولی هیچ گونه جزییاتی نداده است، بنابراین هنوز کمی گنگ می باشد.

 1. For example, at Queen’s University in 2009 32% of female law graduates achieved First Class Honours , while only 8% of males achieved the same.

این نمونه ای از یک مثال خاص با جزییات کامل می باشد زیرا شامل زمان، مکان و اعداد مشخص می باشد.بیایید این گونه به مساله نگاه کنیم، اگر شما در مورد این موضوع با کسی گفتگو می کنید و او یکی از مثال های بالا را ارایه کند، شما کدام مثال را از او می پذیرید؟ با ارایه جزییات در مثال های خود ما می توانیم نوشته های قوی تری نوشته و جواب آکادمیک تری به سوال بدهیم. 
شما می توانید با اضافه کردن گزینه های پایین مثال های قوی تری ارایه کنید:

 • تاریخ
 • اسامی مکان ها/تجارت/دانشگاه
 • اسامی اشخاص
 • آمار

نیازی نیست که از تمامی گزینه های بالا استفاده کنید. استفاده از یک یا دو تا از گزینه های بالا برای مشخص کردن مثال کافی می باشند.

(Author) نکات Writing بازدید: 14365

ارسال دیدگاه جدید (19)

امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 رای
This comment was minimized by the moderator on the site

دست شما درد نکنه .خیلی خوب و تکمیل توضیح دادینممنون

باراک
This comment was minimized by the moderator on the site

perfect

٭
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام بسیار عالی بود..من جایی خوندم و شنیدم امار های من در و اوردی باعث کاهش نمره میشود ..میشه توضیحی بدین

reza
This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار واضح و روشن روش نوشتن را بیان کردید.ممنون

Barakuda
This comment was minimized by the moderator on the site

سپاس از اطلاعات و آموزه هاي بسيار مفيدتان ??

Behnoush
This comment was minimized by the moderator on the site

عالي بود تشكر

Samira
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من شنیدم نگاه اماری و امار دادن باعث کم شدن نمره میشه. ممکنه جواب بدید?

Hoda
This comment was minimized by the moderator on the site

vaghean dametoon garm agha

reza
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشيد و ممنون بابت مطالب عاليتون، فقط يه سوال داشتم ايا ارائه تاريخ و يا درصد باعث كسر نمره نميشه؟ من اينطور شنيدم در مثال به هيچ عنوان درصد و يا نسبت اعلام نكنين

مريم
This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی
سپاس
مقاله واقعا خوبی بود

سمانتا
This comment was minimized by the moderator on the site

متشکرم از مطالب عالیتون. چقدر دقیق و کامل

هما
This comment was minimized by the moderator on the site

خسته نباشید بهتون میگم. عالی بود چیزایی که بهش اشاره شد

Monica
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عالللییییییییی بود. من همیشه سایت و کانال تلگرام شما رو دنبال میکنم...

خسته نباشید واقعا

فائزه
This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام میخواستم بپرسم آزمون جنرال هم رایتینگ اش همینجوری یاخیر ممنون

اقشار
This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود.ممنون از زحمتی که میکشید برای تهیه و جمع آوری مطالب مفید

ساناز
This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی خوبه . ممنون از شما

میلاد
This comment was minimized by the moderator on the site

کپی برداری از دیگر سایت های ielts ممنوع

محمد
This comment was minimized by the moderator on the site

[quote name="neda"]با سپاس از مطالب فوق العاده شما جناب محمدحسینی . <br />خواستم بپرسم لازمه تو هر دو پاراگراف ها مثال دقیق داده بشه .<br />مثلا میتونیم یکی از ساپرتها رو کلی بگیم اگه چیزی تو زمان نوشتن به خاطر مونه نیاد؟[/quote]<br...

[quote name="neda"]با سپاس از مطالب فوق العاده شما جناب محمدحسینی . <br />خواستم بپرسم لازمه تو هر دو پاراگراف ها مثال دقیق داده بشه .<br />مثلا میتونیم یکی از ساپرتها رو کلی بگیم اگه چیزی تو زمان نوشتن به خاطر مونه نیاد؟[/quote]<br /><br />نه حتما نوشتن مثال لازم نیست. اما توجه داشته باشید که دلایل و ایده‌ها نباید بدون توضیح یا مثال (Concrete Reasoning) باشند.

ادامه مطلب
دپارتمانQCبیان‌برتر
This comment was minimized by the moderator on the site

با سپاس از مطالب فوق العاده شما جناب محمدحسینی . <br />خواستم بپرسم لازمه تو هر دو پاراگراف ها مثال دقیق داده بشه .<br />مثلا میتونیم یکی از ساپرتها رو کلی بگیم اگه چیزی تو زمان نوشتن به خاطر مونه نیاد؟

neda
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید