راز رسیدن به نمره بالا در writing

راز کسب نمره بالا در Writing

نکات کلیدی زیر می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در بالا بردن نمره Writing تان داشته باشد. هرچند برخی از آنها بدیهی به نظر می‌رسند، اما چون نادیده گرفته می‌شوند، نمره زیادی از شما کسر خواهند کرد.

به سوال پاسخ دهید نه به موضوع

یکی از مواردی که استادان و ممتحنین IELTS از آن گلایه مند هستند مربوط به عدم توانایی زبان آموزان در پاسخ به سوالات می باشد. متاسفانه، تعداد زیادی از شاگردان در مورد موضوع سوال می نویسند، ولی به سوال پاسخ نمی دهند. اگر به مثال پایین نگاهی بیندازید، دلیل آن را متوجه می شوید:

Question - Global warming is one of the biggest threats humans face in the 21st century and sea levels are continuing to rise at alarming rates.  What problems are associated with this and what are some possible solutions. 

تعداد زیادی از زبان آموزان وقتی این سوال را می بینند، تا جایی که می توانند درمورد Global warming می نویسند. این کاملا اشتباه است زیرا قسمت Writing امتحان IELTS دانش شما را محک نمی زند. این امتحان برای محک زدن توانایی شما در پاسخ به سوالات با زبان انگلیسی سطح بالا طراحی شده است. یک زبان آموز خوب، سوال را با دقت می خواند و متوجه می شود که سوال از او نخواسته است در مورد Global warming صحبت کند. بلکه، از او خواسته است در مورد افزایش سطح دریا ها و تاثیر آن بر انسان ها صحبت کند. بنابراین، در پاسخ به این سوال می بایست در مورد مشکلاتی که انسان ها در صورت افزایش سطح دریا ها پیدا می کنند صحبت نشود و نه چیز دیگری.

همیشه به زبان آموزان گوشزد می شود که به سوالات امتحان IELTS باید مانند یک تک تیرانداز پاسخ دهید، نه مانند کسی که تفنگی پر از گلوله دارد. صحبت کردن در مورد موضوع سوال مانند شلیک با تفنگی است که پر از گلوله می باشد. شما ممکن است هدف هایی را با این تفنگ بزنید ولی هیچ گاه همانند یک تک تیرانداز نمی توانید هدف را نشانه گیری کنید.

سوال را به خوبی آنالیز کنید

اگر سوال را به خوبی پاسخ ندهید، نمره ای بالاتر از 5 نخواهید گرفت. این قانون بسیار ساده می باشد و دلیل اصلی نگرفتن نمرات بالا توسط زبان آموزان می باشد. معمولا بهبود گرامر و لغت وقت زیادی می گیرد، ولی شما مهارت خود در درست پاسخ دادن به سوال را می توانید سریعا بهبود ببخشید. کامل پاسخ دادن به سوال به این معنی می باشد که سوال را به دقت بخوانید و همان کاری را انجام دهید که از شما خواسته شده است. زمانی را برای به دقت خواندن سوال اختصاص دهید و به این فکر کنید که سوال دقیقا از شما چه چیزی می خواهد. بهترین روش این است که که از کلمات کلیدی (موضوع کلی)، ریز کلمات کلیدی و کلمات دستوری هنگامی که به پاسخ فکر می کنید، استفاده کنید.

The continued rise in the world’s population is the greatest problem faced by humanity at the present time. What are the causes of this continued rise? Do you agree that it is the greatest problem faced by humanity?

کلمات کلیدی در این سوال ‘rise in the world’s population’ هستند. این کار بسیار مفید می باشد زیرا ما حالا موضوع کلی سوال (رشد جمعیت) را می دانیم. البته، ما نباید در مورد این موضوع کلی گویی کنیم. بلکه ما باید با دقت بیشتری به آن فکر کنیم و سعی کنیم که بفهمیم که سوال از ما چه می خواهد.
ریز کلمات کلیدی ‘greatest problem‘ and ‘continued rise‘ هستند. بنابراین، ما باید با دقت بیشتری به موضوع بیاندیشیم و به این فکر کنیم که آیا این موضوع واقعا بزرگترین مشکلی هست که ما با آن مواجه هستیم و همچنین در مورد این که به چه دلیل به صورت فزآینده ای در حال ادامه می باشد نیز می بایست اظهار نظر کنیم.

حالا ما باید به کلمات دستوری دقت کنیم. در این سوال، دو نوع کلمات دستوری ‘causes‘ and ‘Do you agree‘ وجود دارند. بنابراین، ما باید در مورد هر دو این سوالات صحبت کنیم. اگر ما این کار را انجام ندهیم یا اینکه یک یا دو جمله در مورد یکی از آنها بنویسیم و تمرکز خود را بروی سوال دیگر بگذاریم، ما به سوال کامل پاسخ نداده ایم و نمره ای بالاتر از ۵ نخواهیم گرفت.

نقشه اولیه برای نوشتن Writing خود داشته باشید

زبان آموزانی که نمره های خوبی می گیرند کسانی هستند که قبل از شروع به نوشتن، یک نقشه کلی برای نگارش دارند. پیشنهاد می شود 5 دقیقه برای تهیه طرح اولیه و چند دقیقه برای آنالیز سوال وقت بگذارید. تعداد زیادی از زبان آموزان نقشه اولیه برای نگارش ندارند که این کار منجر به نداشتن چیزی برای نوشتن در حین Writing می شود و یا باید دوباره شروع کنند که زمان زیادی را از دست می دهند یا نتیجه آن یک Writing است که اصلا قابل خواندن نمی باشد.این گونه به این مساله نگاه کنید که شما می خواهید به یک مسافرت بروید، آیا شما با نگاه به نقشه به سمت این مکان جدید می روید یا سریعا شروع به رانندگی می کنید؟ نقشه و طرح کلی می تواند بسیار ساده باشد و فقط به عنوان راهنما به شما کمک کند. به یک نمونه Mind Map توجه کنید:

این نقشه کلی فقط چند دقیقه وقت شما را می گیرد و به این معنی است که شما یک Writing خوب خواهید نوشت و زمان بسیار زیادی را در هنگام شروع نگارش صرفه جویی خواهید کرد.

photo 2018 04 30 03 29 36

از ساختار مناسب استفاده کنید

سوالات Task 2 آیلتس معمولا از یک فرمت خاصی پیروی می کنند. آنها یا از شما می خواهند نظرتان در مورد یک موضوع را بیان کنید یا از شما می خواهند نظرات متفاوت در مورد یک موضوع را بیان کنید. به عنوان نمونه، صحبت کردن در مورد مزایا و معایب یک چیزی، بحث کردن در مورد مشکلات و راه حل های آن.
مهمترین نکته ای باید در نظر داشته باشید این است که ساختار های استانداری برای پاسخ به هرکدام از این سوالات وجود دارد. در اینجا در مورد به خاطر سپردن Writing ها صحبت نمی شود، بلکه در مورد آشنا سازی خود با ساختارهای استاندارد Writing صحبت می شود.

برای نمونه، در مورد سوالات مشکل و راه حل، ساختاری که می بایست استفاده شود در ادامه امده است:

Paragraph 1

Sentence 1- Paraphrase Sentence

Sentence 2- Outline Sentence

Paragraph 2

Sentence 3- State Problem

Sentence 4- Explain Problem

Sentence 5- Result of Problem

Sentence 7- Example

Paragraph 3

Sentence 8- State Solution

Sentence 9- Explain Solution

Sentence 10- Example

Paragraph 4

Sentence 11 - Conclusion

Sentence 12- Recommendation/Prediction

دلیل این که ما از این ساختار برای پاسخ به این گونه سوالات استفاده می کنیم این است که یک فرمول برای تمرین کردن در اختیار ما قرار می دهد و زمانی هم که در شرایط امتحان قرار داریم نیز می توانیم از آن استفاده کنیم.

هیچ وقت خود نمایی نکنید

خود نمایی کردن یعنی که به دیگران بگویید چقدر در یک چیز خوب هستید. زبان آموزان تلاش می کنند با استفاده از کلمات پیچیده و گرامر های پیشرفته به ممتحن نشان دهند که چه قدر زبان شان خوب است و حق آنها نمره های بالا درامتحان IELTS است. تنها مشکل این استراتژی این است که اکثر زبان آموزان از لغات و گرامری استفاده می کنند که تسلط کافی برروی آن ندارند و این کار مشکلات زیادی برای آنها درست می کند. اگر تلاش کنید از ساختار های گرامری و لغات پیچیده به نادرستی استفاده کنید، در واقع شما نمره بسیار پایینی خواهید گرفت. بهتر است که از ساختارهای ساده تر که 100 درصد بر آنها تسلط دارید استفاده کنید. همیشه پیشنهاد می شود از قانون 100 درصد استفاده کنید. اگر از چیزی 100 درصد مطمین نیستید از آن استفاده نکنید.
اگر زبان آموزان به این قانون پی ببرند Writing های بهتری خواهند نوشت و در نهایت نمره بالاتری خواهند گرفت. به مثالی که در ادامه آمده است نگاهی بیندازید:

writingsample01

پاراگراف اول بسیار واضح می باشد و مربوط به مقدمه یک Writing ی می باشد که نمره 9 گرفته است. پاراگراف دوم سعی کرده است که از لغات پیچیده و ساختار های گرامری پیچیده به نادرستی استفاده کند. پاراگراف دوم مربوط به یک Writing ی است که نمره آن 5 بوده است. دفعه بعدی که می خواهید Writing بنویسید از قانون 100 درصد پیروی کنید و مطمین باشید Writing شما بهتر خواهد شد.

نظر خود را به طور شفاف بیان کنید

بسیاری از سوالات IELTS از شما می خواهند نظر خود را در مورد یک موضوع بیان کنید. شما باید نظر خود را در مقدمه، خاتمه و پاراگراف های Body به طور شفاف بیان کنید. مطمین شوید که نظر خود را در مقدمه بیان کنید اگر از شما خواسته شد که نظر خود را بیان کنید. با عباراتی که در ادامه آمده است می توانید نظرات خود را بیان کنید:

  • I believe that….
  • It is agreed that…
  • It is disagreed that…
  • This essays agrees that….
  • This essay does not agree that….

بقیه Writing شما می بایست برای اثبات این که چرا نظر شما این می باشد، نوشته شود.

اشتباهات گرامری پرتکرار شما چه چیز هایی هستند؟

زبان اموزان معمولا یک سری اشتباه را دفعتا تکرار می کنند. این اشتباهات گرامری کوچک شاید زیاد مهم به نظر نرسند ولی اگر نیمی از جملات شما یدون اشتباه گرامری نباشند، شما نمره ای بالاتر از 7 در قسمت Grammatical range and accuracy نخواهید گرفت. بنابراین، یک انگلیسی زبان یا استاد امتحان IELTS بایدبه Writing شما نمره بدهد و اشتبا هات گرامری شما را به شما بگوید تا شما بتوانید آنها را رفع کنید. اگر شما اشتباهاتی را که انجام می دهید بدانید، با تمرین کردن بسیار می توانید از تکرار مجدد آن اشتباهات پیشگیری کنید.

کمی بیشتر از محدوده کلمات مشخص شده بنویسید

آیا هیچ می دانستید که ممتحنین همه کلمه Writing شما را می شمارند؟ این واقعا کار خسته کننده ای است ولی آنها این کار را انجام می دهند. برای Task 1 حداقل باید 150 کلمه بنویسید و برای2 Task باید حداقل 250 کلمه بنویسید. این به معنی است که اگر برای Task 1 149 کلمه بنویسید، شما نمره از دست خواهید. بنابراین، بسیار مهم می باشد که بیش از محدوده کلمات بیان شده بنویسید. شما این زمان را نخواهید داشت که تمام کلمات خود را در امتحان بشمارید. بنابراین، بهترین روش این است که برروی برگه های امتحان اصلی تمرین کنید و در این صورت شما خواهید دانست که 150 کلمه و 250 کلمه شامل چند خط خواهد بود.
زبان آموزان زیادی می پرسند که آیا بهتر است بیشتر از محدوده کلمات مشخص شده بنویسیم. پاسخ به این سوال منفی است زیرا شما به اندازه کافی وقت ندارید و نوشتن کلمات بیشتر باعث اشتباهات گرامری بیشتر می شود و ایده های شما ممکن است از موضوع خارج شود.سعی کنید که 10 تا 15 درصد بیش از محدوده کلمات مشخص شده بنویسید. این استراتژی به شما کمک می کند تا محدوده کلمات را رعایت کنید و در عین حال هیچ زمانی رو از دست ندهید و اشتباهی هم انجام ندهید.

Topic Sentenceهای واضح بنویسید

Topic sentence شما اولین جمله شما در پاراگراف های Body می باشد و باید به ممتحن بگوید که در ادامه چه چیزی انتظار او را می کشد. نوشتن Topic sentence کل Writing شما را واضح می کند و Writing شما به سادگی خوانده می شود. این کار باعث می شوند ممتحن نه تنها خوشحال گردد، بلکه به شما نمره خوبی بدهد.

برای نمونه، به پاراگراف زیر یک نگاهی بیندازید:

                                                                                          

The main cause of the rise in the world’s population is economic growth. As countries get richer they can afford better health care for their people and this leads to more babies and children surviving and then having children of their own. For example, since Brazil and India became ‘developed’ nations, their populations have increased dramatically by at least 6% a year.

اولین جمله این پاراگراف به ممتحن می گوید که کل پاراگراف در مورد چه چیزی خواهد بود و شما نیز برای پاراگراف های Task 2 خود نیز همین کار را باید بکنید.

نظرات خود را توضیح دهید و مثال ارائه کنید

چارت نمره دهی 2 Task امتحان IELTS می گوید که ایده های شما باید مرتبط، کاملا توسعه داده شده و کاملا Support شده باشند. این جمله به این معنی است که ایده های شما نه تنها باید به سوال پاسخ دهند، بلکه باید توضیح داده شوند و با مثال Support گردند. هنگامی که ایده ای را بیان می کنید باید فرض کنید که ممتحن هیچ گونه دانشی در مورد آن موضوع ندارد و شما باید منظورتان را توضیح دهید. فرض کنید که برای یک بچه 10 ساله می نویسید که هیچ دیدی در مورد موضوع ندارد. این استراتژی به شما کمک می کند ایده های خود را به خوبی توضیح دهید.
شما همچنین باید مثال های خاصی در مورد موضوع مورد بحث بزنید. این مثال ها میتوانند مقاله ای در یک روزنامه، یا ضرب المثل یا تحقیق باشد که اخیرا انجام شده است و به سوال ارتباط دارد. صحبت کردن در مورد یک کشور، شهر یا تاریخ خاصی به شما کمک می کند تا با جزییات بیشتری صحبت کنید.
زبان آموزان زیادی از این که مثالی به ذهن شان خطور نمی کند گلایه دارند. اگر مثال خاصی به ذهن تان نمی رسد، یک مثال ساختگی بیاورید. ممتحن واقعی یا غیر واقعی بودن مثال شما را چک نمی کند. این امتحان یک امتحان حقیقت یابی نیست بلکه امتحان زبان است. فقط مطمین شوید که مثال های شما منطقی باشند.

یاد بگیرید چگونه پارافریز کنید و از کلمات مترادف استفاده کنید

پارافریز کردن و استفاده از کلمات هم معنی از مهارت های کلیدی در امتحان Writing می باشند. در حقیقت، ممتحن به توانایی شما در این کار نمره خواهد داد. پارافریز کردن یعنی این که یک Phrase یا جمله را با کلمات متفاوت بیان کنید، بنابراین معنی آن تغییر نخواهد کرد. به نمونه پایین نگاهی بیندازید:

writingsample02

کلمات مترادف کلماتی هستند که معنی یکسانی با آن کلمه دارند، مانند Man and Male. پاراگراف اول همه ی جواب های Task 2 باید پارافریز سوال باشد.این به این معنی است که شما سوال را متوجه شده اید و می توانید آن را پارافریز کنید. شما همچنین بایداز کلمات مترادف در کل Writing خود استفاده کنید زیرا ممتحن به این توجه می کند که آیا شما توانایی تغییر دادن کلمات را دارید یا خیر. بنابراین، با این کار شما نشان خواهید داد که از دامنه وسیعی و کاملی از کلمات برخوردارید.

جواب ها را حفظ نکنید

هر سوال در امتحان IELTS منحصر به فرد می باشد، بنابراین نیاز به یک پاسخ منحصر به فرد دارد. اگر تلاش کنید جواب های حفظ شده در امتحان بدهید، احتمالا لغات و گرامر خوبی در امتحان استفاده خواهید کرد، ولی ممتحن متوجه خواهد شد که شما جواب را حفظ کرده اید. این معنی دقیق کپی کردن می باشد و ممتحن می تواند به شما نمره صفر بدهد. ممتحنین متوجه این موضوع خواهند شد، بنابراین اصلا ریسک نکنید. نگاه کردن به نمونه جواب های خوب و استفاده از لغات و ساختار های گرامری آنها، ایده بسیار خوبی می باشد، ولی هرگز کلمه به کلمه از جایی کپی نکنید.

IELTS تست هوش نیست

یکی از گلایه هایی که مکررا از زبان آموزان شنیده می شود، این است که آنها سوال را متوجه نمی شوند و ایده های خوبی به ذهن آنها خطور نمی کند. امتحان Writing تست هوش نیست، بلکه توانایی شما در بیان ایده های مرتبط را محک می زند. ایده های شما لزوما نباید بهترین ایده ها باشند، بلکه فقط باید مرتبط با سوال باشند. زمانی که به دانشگاه رفتید، ایده های شما باید هوشمندانه باشند، ولی در امتحان IELTS فقط باید مرتبط با سوال باشند و به سوال پاسخ دهند.
برای هر سوال، در حدود 10 تا 20 ایده برای این که نمره 9 را برای شما به ارمغان بیاورند، وجود دارد. یک ایده کاملی برای رسیدن به نمره های بالا وجود ندارد. زمانی که به ایده ها برای پاسخ به سوال فکر می کنید، ایده هایی را انتخاب کنید که بتوانید در مورد آنها بنویسید.همانطور که در بالا به آن اشاره شد، شما نمی توانید لیستی از ایده ها را در Writing خود استفاده کنید. در عوض، شما باید دو یا سه ایده را انتخاب کنید و آنها را با توضیحات و مثال بیان کنید. مهم این نیست که چقدر ایده های شما خوب باشند. اگر نتوانید ایده های خود را توسعه دهید، از آن ها استفاده نکنید.

از Cohesive Devices به درستی استفاده کنید

زبان آموزان زیادی پس از دیدن نمونه جواب هایی که نمره 9 گرفته اند، متعجب می شوند و فکر می کنند واقعا این ها نمونه جواب های 9 نیستند. دلیل اصلی این مساله این است که آنها فکر می کنند که Cohesive Devices به اندازه کافی استفاده نشده اند.

 

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (15)

This comment was minimized by the moderator on the site

Thanks ,it was so usefull

This comment was minimized by the moderator on the site

راه کار های خوبی بود ...

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی و واقعا نکات کلیدی و اصلی رو به تفصیل و با حوصله بیان کردید .واقعا متشکرم

This comment was minimized by the moderator on the site

دستتون درد نکنه مفید بودن زحمت میکشین

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی کاربردی و دقیق بود ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

من یک پیشنهاد داشتم، اگر کلاسهای بیشتری رو خودتون بردارید ، خیلی عالیتر میشید ، به هر حال ، هر دانشجویی دوست داره ، استادش از خودش بزرگتر و بالاتر باشه ...امیدوارم که ناراحت نشید ازاین پیشنهاد...اساتید اصلی را بولدتر کنید،،،ممنونم

This comment was minimized by the moderator on the site

عالیه ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار ساده و روان و مفید بود واقعا ممنون بابت این همه لطف که بی دریغ انجام میدهید

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار ممنونم به خاطر اطلاعات با ارزش و زحمات فراوان شما عزیزان.
از آنجایی که همه در مرتبط نوشتن ایراد دارند اگر درباره ی cohesion بیشتر راهنمایی بفرمایید که چطور می توان نمره ی مربوط به آن را ارتقا داد ممنون خواهم شد. چه مواردی نیاز هست برای 7...

بسیار ممنونم به خاطر اطلاعات با ارزش و زحمات فراوان شما عزیزان.
از آنجایی که همه در مرتبط نوشتن ایراد دارند اگر درباره ی cohesion بیشتر راهنمایی بفرمایید که چطور می توان نمره ی مربوط به آن را ارتقا داد ممنون خواهم شد. چه مواردی نیاز هست برای 7 گرفتن در cohesion?

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

با تشکر از زحمات اساتید آن موسسه محترم و تشکر ویژه از اساتید گرانقدرآقایان حامد و میلاد محمد حسینی

This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون و سپاسگزارم

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود. مرسی :-) :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی ممنون از پست مفید تون

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام<br />با تشکر از توضیحات واضح و جامعی که به اشتراک گذاشتین. تقریبا این مسائل به طور کلی در تمام کتاب های مربوط به آیلتس. گفته شده ولی وضوح کلام و تأکیدات الزامی شما واقعا مسیر رو برای دریافت نمره بهتر در رایتینگ تسک 2 آیلتس برای زبان...

با سلام<br />با تشکر از توضیحات واضح و جامعی که به اشتراک گذاشتین. تقریبا این مسائل به طور کلی در تمام کتاب های مربوط به آیلتس. گفته شده ولی وضوح کلام و تأکیدات الزامی شما واقعا مسیر رو برای دریافت نمره بهتر در رایتینگ تسک 2 آیلتس برای زبان آموزان هموار می کند به خصوص دوستان عزیزی که از روش خودآموز در حال آماده سازی برای امتحان هستند. <br />و در پایان ممنون از کل گروه پر تلاش و پویا بیان برتر بخصوص بزرگواران فرهیخته آقایان حامد و میلاد محمد حسینی.<br />موفق و پاینده باشید.

ادامه مطلب
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید