Extensive reading

(2)

Extensive Reading (گسترده خوانی)

گسترده خوانی یا همان ExtensiveReading یکی از مهارت‌های اساسی برای تقویت درک مطلب و بالا بردن سرعت خواندن است. یعنی مطالعه ی فراوان، که بیشتر به جهت لذت بردن از خواندن انجام می شود و خواننده توجه سطحی به پیام متن دارد. درمقابل Intensive Reading  یا فشرده خوانی را داریم که تمرکز بر روی فهم عمیق مطالب است. این روش عمدتا برای متن های کوتاه (کمتر از یک صفحه) و البته دشوار استفاده می شود که خواننده را ناچار به استفاده ی فراوان از دیکشنری می کند.

از مزایای Extensive reading، تقویت fluency، سرعت در خواندن، درک کلی موضوع و تمرین بر روی مهارت ریدینگ است. علت آن این است که خواننده با متنی مواجه است که در آن درصد بالایی از لغات را می داند و درنتیجه سلیس و روان و همراه با سطح بالایی از درک مطلب آن را می خواند.

خواندن شما باید به این شکل باشد:   

READ                                                               

Read quickly خواندن سریع

Enjoyably حتما از متونی که به آنها علاقه دارید

Adequate comprehension درک کلی مطلب

Don’t need a dictionary از دیکشنری اصلا استفاده نشود

یکی از بهترین تاثیرات مطالعه آزاد و فراوان، افزایش دامنه لغات شماست به این ترتیب که شما با تعداد بیشتری از لغات مواجه خواهید شد که به دفعات آن ها را می بینید درنتیجه احتمال بالاتری برای  فراگیری در درازمدت برای شما وجود خواهد داشت.

برای رسیدن به این هدف منابع ساده را انتخاب کنید، سطح خود را بشناسید و منابع را مناسب با سطح خود انتخاب کنید. اگر از ابتدا سعی کنید مطالب چالش برانگیز را بخوانید، به احتمال خیلی زیاد به زودی از خواندن دلسرد خواهید شد.

چگونه سطح مناسب خود را بشناسیم؟

نگاه اجمالی به چند صفحه­ ی نخست بیندازید:

  • اگر برای درک مفهومی که نویسنده قصد انتقال آن را دارد دچار مشکل شدید، آن کتاب برای شما لذت بخش و مناسب نخواهد بود.
  • انتخاب کتاب هایی با تمرکزهای موشکافانه مثل یک کار علمی، یک مقاله ی تاریخی خاص گزینه مناسبی نیست پیشنهاد می شود موضوعات کلی تر و عمومی تر را برگزینید.
  • از قاعده ی ۵ انگشت استفاده کنید. یعنی به ازای هرلغتی که در یک پاراگراف نتوانستید تلفظ کنید و یا معنی آن را نمی دانستید یک انگشت خود را بالا بیاورید. اگر صفر یا یک لغت این شرایط را داشت به علت ساده بودن بیش از حد برای شما مناسب نیست همچنین اگر به ۵ مورد یا بیشتر برخورد کردید نیز به علت دشوار بودن انتخاب مناسبی نمی باشد.

جالب است بدانید که با گسترده خوانی علاوه بر تقویت مهارت ریدینگ و درک مطلب، مهارت اسپیکینگ شما نیز تقویت می شود.

با انتخاب منابع ساده و روان و درعین حال جذاب، چون از خواندن لذت می برید، فراموش خواهید کرد که درحال مطالعه به زبان انگلیسی هستید، وقتی در چنین شرایطی قرار می گیرید ناخودآگاه شما مشغول جمع آوری، یادگیری و تجزیه و تحلیل تمامی لغات، گرامر و اصطلاحات جدیدی می شود که درمتن می بینید.

تداوم این پروسه برای مدت طولانی و البته در یک محیط آرام، هنگام مکالمه به کمک شما می آید و بدون آنکه نیاز باشد فکر کنید به طور طبیعی از آن ها استفاده خواهید کردو درنتیجه مکالمه ی بهتری خواهید داشت.

به خاطر داشته باشید برای موفقیت در این مسیر تا حد امکان به سراغ دیکشنری نروید چون به آن نیاز ندارید! از آن جایی که شما مطلبی ساده را در سطح خودتان انتخاب می کنید پس عمده ی لغات داخل آن را میشناسید و می توانید معانی لغات ناآشنا را در قالب متن حدس بزنید.

پس از لغات جدید بگذرید، به ذهن خود برای شناخت آن فرصت دهید. ذهن شما خودش به آن معنا می دهد و هربار که در متون دیگر با آن لغت مواجه شوید، معنای سابق در ذهن شما تکمیل و تکمیل تر خواهد شد تا نهایتا آن لغت را کاملا یاد بگیرید.

بنابراین:

  • محیط آرام و به دور از استرس را انتخاب کنید
  • مطالب را متناسب با سطح خود انتخاب کنید
  • متنی را که برایتان جذاب است برگزینید
  • لغات و جملات را ترجمه نکنید و سعی کنید با همان زبان انگلیسی مطلب را درک کنید

دسترسی به تمام موارد گفته شده فقط با مطالعه ی مداوم و روزانه امکان پذیر است. حتی اختصاص روزانه نیم ساعت به مطالعه ی آزاد برای شما بسیار مفید خواهد بود.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی مطلب مفیدی بود. وقتی به پروسه ی یادگیری زبان مادریمون هم توجه کنیم؛ همینطوری فارسی رو یاد گرفتیم و واقعن درسته.
ممنون عسل جان.

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید