نمره PTE چگونه محاسبه می شود؟

نحوه‌ی محاسبه‌ی صحیح نمره‌ی آزمون پی تی ای (PTE) یک پروسه‌ی طولانی و پیچیده است، مسئولین آزمون آکادمیک پی تی ای (PTE-Academic) سیستم نمره‌دهی خودکاری ساخته و طراحی کرده‌اند که نمره و ارزیابی صحیحی از داوطلبین در خلال ۴ تا ۵ روز تهیه می‌کند.

آزمون پی تی ای (PTE) چهار بخش دارد:

  • اسپیکینگ (Speaking)
  • رایتینگ (Writing)
  • ریدینگ (Reading)
  • لیسنینگ  (Listening)

هرکدام از این بخش‌ها بین ۴ تا ۵ مورد در زیر خود دارند و هر مورد بین ۴ تا ۵ سؤال خواهد داشت. بسته به نوع مورد، یکسری از مهارت‌های داوطلب مورد تحلیل قرار خواهد گرفت. برای مثال، چنانچه داوطلب در بخش اسپیکینگ است پس مهارت‌های اسپیکینگ آن‌ها مورد امتحان قرار خواهد گرفت. بنابراین در آن بخش، روانیِ کلامی و شفافیت آن‌ها، ساختار، واژگان، تلفظ و طول و کمّیت توصیف آن ها شدیداً در اخذ امتیاز از آن مورد بخصوص تأثیر خواهد داشت. به همین ترتیب وقتی داوطلب در بخش رایتینگ شرکت می‌کند، دایره واژگان و کاربرد کلمات، گرامر و ساختار جملات، محدودیت لغات و ظرفیت لازم و غیره در اخذ امتیاز از بخش رایتینگ تأثیر خواهد داشت. الگوی ارزیابی مشابهی برای دو بخش دیگر آزمون هم به کار می‌رود. بنابراین کیفیت یا کمیت تنها معیار برای ارزیابی نیست بلکه چیز دیگری که پی تی ای (PTE) طلب می‌کند هم در خلال ارزیابی وجود دارد.

بسته به سؤال و ملزومات، هر کدام از موارد امتیاز داده می‌شوند و خود بخش نیز از میانگین امتیازات، نمره می‌گیرد. نمره‌ی کلّی آزمون PTE بین ۱۰ تا ۹۰ خواهد بود و ۹۰ بالاترین است. وقتی نمره‌ی بخش‌ها داده شد، نمره‌ی کلّی از آن استخراج می‌شود.

ارزیابی یک فرآیند طولانی و پیچیده است؛ بنابراین این آزمون از یک سیستم امتیازدهی کامپیوتری استفاده می‌کند و هرگونه مداخله‌ی انسانی یا نمره‌دهی جانبگیرانه و غلط در امتحان را باطل می‌کند.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

3

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید