اهمیت اسکیم کردن (خواندن سطحی) و اسکن کردن (مرور اجمالی) در بخش ریدینگ

مشکل اصلی زبان آموزان در بخش ریدینگ PTE، مدیریت زمان است. در بخش جوابهای چندگزینه ای ریدینگ، زمان خود را به 3 دقیقه و در بخش جواب تک گزینه ای به 2 دقیقه محدود کنید. در بخش RFIB، ابتدا نوع کلمه جای خالی را از نظر اسم، فعل و صفت، تشخیص دهید و سپس جواب مناسب را انتخاب کنید. اسکیم و اسکن کردن می تواند به شما در مدیریت زمان کمک کند تا نمرات بالاتری کسب کنید و سرعت و دقت شما را افزایش می دهد. نحوه اجرایی کردن مراحل آن بدین صورت است:

اسکیم کردن:

اسکیم کردن شامل خواندن تک تک کلمات نیست، بلکه باید چشم خود را به سرعت روی متن حرکت دهیم و ایده اصلی را دریافت کنیم. چشمان خود را باز کنید و عمدا آنها را به سرعت روی کلمات حرکت دهید تا کلماتی را که تکرار شده اند، ببینید و کلمات اصلی را تشخیص دهید و ایده متن را که کل متن راجع به آن است، درک کنید و تصمیم گیری عقلانی داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که برخی کلمات، اطلاعات گمراه کننده ای به شما می دهند. بنابراین آگاه باشید و در انتخاب کلمات و پیش بینی موضوع، دقت نمایید.

سپس متن را به صورت دقیق و عمقی بخوانید، بدون اینکه به جوابها رجوع کنید. مطالعه عمیق بدین معنی است که می بایست تمامی کلمات را برای درک مطلب بخوانید. مطمئنا کلماتی وجود دارند که شما معنی آنها را نمی دانید، پس از آنها بگذرید چراکه احتمالا این کلمات در خطهای بعدی توضیح داده خواهند شد. بعد از آن هریک از گزینه ها را به دقت خوانده و یکی را انتخاب کنید و در متن قرار دهید، اگر معنی آن در متن صحیح بود یعنی شما گزینه درست را انتخاب کرده اید. ممکن است شما جمله متن را به صورت سوالی برای خود تغییر دهید تا بتوانید بفهمید که متن به دنبال چه گزینه ای است.

اسکن کردن:

اسکن کردن به معنی انتخاب کلمات از میان گزینه های جواب و جایگذاری آن در متن است.  کلمه را انتخاب و سپس آن را در متن قرار دهید. متن را به سرعت بخوانید تا به کلمه مورد نظر برسید، سرعت خود را کم کنید و کلمات اطراف کلمه انتخاب شده را با دقت بخوانید. اگر متن شما با این کلمه همخوانی داشت پس انتخاب درستی داشته اید.

 

نازلی منجم زاده
تیم PTE بیان برتر

 

موفقيت، نتيجه ضربه‌هايي است كه از شكست، بدون از دست دادن اشتياق، مي‌خوريم.

وينستون چرچيل

ارسال دیدگاه جدید (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید