سئوالات Multiple Choice در Listening آیلتس

سوالات چند گزینه ای در Listening آیلتس

در این پست به شما آموزش داده خواهد شد تا چگونه به سوالات چند گزینه ای با رویکردی جدید پاسخ دهید. در این پست، سه نمونه مختلف سوالات چند گزینه ای و مشکلات رایجی که پیش روی زبان آموزان می باشد مورد بررسی قرار گرفته، و استراتژی هایی برای پاسخ به این سوالات داده خواهد شد.

۳ نمونه رایج سوالات چند گزینه ای

اولین نمونه از این سری سوالات، سوالات چند گزینه ای با پاسخ کوتاه می باشند. یک سوال بیان می شود و در ادامه چند گزینه برای انتخاب داده می شود. در پایین، نمونه ای از سوالات دیده می شود.

Section 1

Questions 9 and 10

Choose the correct letter, A, B or C.

 

9          Type of insurance chosen

                        A         Economy

                        B         Standard        

                        C         Premium

10        Customer wants goods delivered to

                        A         port

                        B         home

                        C         depot

 

.دومین نمونه از این سری سوالات، سوالاتی هستند که با یکی از گزینه ها کامل می گردند. یک سوال بیان می شود و شما باید با یکی از گزینه ها آن سوال را کامل کنید. در پایین، نمونه ای از این سوالات دیده می شود

Questions 36-40

Choose the correct letter, A, B or C.

 

36        We are all present hedonists

                        A         at school

                        B         at birth

                        C         while eating and drinking

37        American boys drop out of school at a higher rate than girls because

                        A         they need to be in control of the way they learn

                        B         they play video games instead of doing school work

                        C         they are not as intelligent as girls

 

آخرین نمونه از این سری سوالات، سوالاتی هستند که یک جمله بیان می شود و شما باید از بین تصاویر یکی را انتخاب کنید.

بعضی سوالات چند گزینه ای لازم است که بیش از یک گزینه را به عنوان جواب انتخاب بکنید. در مورد این گونه این سوالات نیز از همان استراتژی که برای سوالات چند گزینه ای با یک جواب درست استفاده می کنید، استفاده کنید.

 

مشکلات رایج در پاسخ دهی به این گونه سوالات

در این گونه سوالات، گوینده سوال در مورد هر سه گزینه صحبت خواهد کرد. بنابراین شنیدن یکی از گزینه ها به معنی درست بودن آن گزینه نمی باشد. شما باید گزینه ای که درست می باشد را انتخاب کنید، نه اولین گزینه ای که می شنوید. معمولا معادل لغوی جواب ها (Synonyms) یا پارافریز جواب ها (Paraphrase) شنیده خواهد شد. بنابراین، انتظار شنیدن همان کلمه ای که در جواب آمده است را نداشته باشید و آماده باشید تا یا معادل لغوی جواب یا پارافریز آن را بشنوید. سه گزینه ای که به عنوان یکی از جواب های محتمل داده شده خیلی به هم شبیه هستند و شاید شما نتوانید تفاوت آنها را متوجه بشوید. پیشنهاد می شود در هر گزینه به دنبال کلمه کلیدی (یا( که باعـث تفاوت معنایی گزینه ها می شود بگردید. این نوع سوالات فقط مهارت شنیداری شما را محک نخواهند زند، بلکه مهارت شما در Reading نیز تست خواهد شد. سعی کنید در این سوالات، زیر کلمات کلیدی خط بکشید و تفاوت معنایی بین گزینه ها را سریعا تشخیص بدهید.

 

نکات

 • هیچ وقت سوالات بخش گذشته را بررسی نکنید زیرا پس از پایان یافتن بخش 4 ، شما 10 دقیقه برای انتقال جواب ها به Answer sheet فرصت خواهید داشت. بنابراین، از زمانی که برای چک کردن جواب های بخش حاضر داده شده برای خواندن سوالات قسمت جدید که شامل سوالات چند گزینه ای می باشد استفاده کنید. کلمات کلیدی را مشخص کنید.
 • کلمات کلیدی در سوال به شما در پاسخ دادن کمک خواهد کرد. کلمات کلیدی در گزینه های مختلف، آنهایی هستند که تفاوت معنایی ایجاد می کنند و باعث متمایز شدن گزینه ها از یک دیگرمی شوند.
 • اولین گزینه ای که به عنوان جواب می شنوید را درست تلقی نکنید. به خاطر داشته باشید که طراحان سوال سعی خواهند کرد شما را به اشتباه بیندازند.
 • زمان زیادی به روی یک سوال صرف نکنید. اگر جواب سوال را نمی دانید یا مطمئن نیستید، یک حدس منطقی بزنید و به سوال بعدی بپردازید.
 • مراقب کلماتی مثل "But" یا “However”باشید. این کلمات به این معنی می باشند که گوینده می خواهد جمله قبلی را تایید کند.
 • تمرین بهترین وسیله برای بهتر شدن در این نوع سوالات می باشد.
 • جواب شما به سوالات معمولا یک حرف می باشد، نه یک کلمه. بنابراین، به دستورالعمل پاسخگویی به سوالات چند گزینه ای در زمانی که جواب ها را به Answer sheet انتقال می دهید دقت کنید.

 

استراتژی

 • دستورالعمل پاسخ به سوالات را خوب بخوانید.
 • سوالات را به دقت بخوانید و سعی کنید متوجه شوید که از شما در سوال چه خواسته شده است. به این منظور، کلمات کلیدی در سوال را Highlight کنید.
 • به گزینه های داده شده نگاه کنید و سعی کنید از طریق مشخص کردن کلمات کلیدی به تفاوت بین گزینه ها پی ببرید.
 • سعی کنید کلمات معادل لغوی یا پارافریزی که ممکن است بشنوید را حدس بزنید.
 • پاسخ سوال را حدس بزنید.
 • زمانی که گوش می کنید، به دنبال کلمات کلیدی و معادل لغوی باشید.
 • اولین جوابی را که می شنوید به عنوان جواب نهایی سوال تلقی نکنید. آنها ممکن است در مورد بیش از یک گزینه صحبت کنند و در انتها جواب را بگویند. مراقب جواب هایی که توسط گوینده تایید می شود و سپس رد می گردد باشید.
 • اگر فکر می کنید یک گزینه می تواند جواب درست سوال باشد، یک علامت تیک کنارش بگذارید و به گوینده گوش کنید تا مطمین شوید.
 • بیش از اندازه برای یک سوال وقت نگذارید. اگر جواب را از دست دادید، یک حدس بزنید و برروی سوال بعدی تمرکز کنید .

ارسال دیدگاه جدید (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

دست شما درد نکنه با این تکنیکی که توضیح دادین ، هم ساده بود، هم کاربردی.

آخرین بار در تاریخ حدود 2 ماه قبل توسط Super User Admin ویرایش شد Super User
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقتتون بخیر.
مشکل اصلی تو سوالاتیه که گزینه هاش طولانی هستند و وقت نمیشه گزینه ها رو خوند، آیا تنهااااا تکنیک نوت تکینگه؟ یا استراتژی دیگه ای سراغ دارین؟

ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.
تشکر میکنم بابت اطلاعاتتون که در اختیار ما قرار دادید. این همه اطلاعات به صورت رایگان لطف شما رو می رسونه. من خودم شهرستان زندگی میکنم و شرایط اومدن به تهران رو ندارم، از طرفی 1 ساله درگیر ایلتسم خودم به صورت خودخوان و هم با استفاده از...

سلام.
تشکر میکنم بابت اطلاعاتتون که در اختیار ما قرار دادید. این همه اطلاعات به صورت رایگان لطف شما رو می رسونه. من خودم شهرستان زندگی میکنم و شرایط اومدن به تهران رو ندارم، از طرفی 1 ساله درگیر ایلتسم خودم به صورت خودخوان و هم با استفاده از استاد تا سطح 5.5 رسوندم، اما هر انچه که من تو این یک سال مشکل داشتم رو با تماشای ویدئو های ورکشاپ شما در 2 روز کسب کردم. این کار واسه بچه های شهرستان که از اساتید خوب محرومند روزنه ی امیدی بود.
ممنون

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

That's all true. The exercise will definitely promote your listening skills and let you fell immerse in a dynamic environment why all the other skills to somehow participated in listening sector. my main problem is just how I could maintain my...

That's all true. The exercise will definitely promote your listening skills and let you fell immerse in a dynamic environment why all the other skills to somehow participated in listening sector. my main problem is just how I could maintain my limited time appropriately.You know it's so demanding to hear, analyze, choose and mark simultaneously.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

من هنوز به طور اختصاصی وارد بحث ایلتس نشدم اما چند روز پیش یه امتحان ماک دادم برای اینکه بتونم روش تستسی رو امتحان کنم قبلش این نکات شما رو خوندم و میتونم بگم این روش شما تقریبا 99 درصد جوابگو بوده

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

 1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید