استرالیا در یک نگاه

استرالیا در یک نگاه

استرالیا کشوری توسعه یافته در نیمکره جنوبی است که با  7،682،300 کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیاست. در حالی که کاپیتان جیمز کوک به کشف استرالیا در سال 1770 معروف است ، پرتغالی ها احتمالا اولین بار این کشور را دیدار کردند وهلندی ها در دهه 1640 مناطق ساحلی را کشف کرده اند. اعتقاد بر این است که اولین ساکنان استرالیا، مردم بومی، به علت برخی موارد ناشناخته از آسیا به استرالیا 50،000 تا 60،000 سال پیش مهاجرت کرده اند.این کشور یکی از قلمروهای همسود است که در سال 1901 از بریتانیای کبیر استقلال یافته و پایتخت آن استرالیا شهر کانبراست ؛ شهری که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد  و با جمعیت حدود 380،000 نفر تقریبا نیمی از دو شهر بزرگ ملبورن و سیدنی است. در عمل نخست‌وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. این کشور از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعه اتحادیه کشورهای همسود است و دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. همچنین سرزمین اصلیِ قاره " اقیانوسیه" به شمار می‌آید که کوچک‌ ترین قاره دنیاست و با تراکم نسبی 6/2 نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند. 

چند نکته در مورد استرالیا

امروزه استرالیا عضو کشورهای سازمان ملل متحد، گروه 20، اتحادیه کشورهای مشترک المنافع و آنزوس است و سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می‌شود.این کشور کشوری ثروتمند است که درآمد خود را از راه‌های مختلف مانند نفت و گاز، معادن، صنایع تولیدی و ساخت و ساز، کشاورزی، توریسم، تحصیل  و آموزش به دست می آورد. در سال 2013 به لحاظ ثروت عمومی در دسترس مردم، در رتبه دوم بعد از سوئیس قرار گرفت. همچنین در آماری که در همین سال گرفته شد نرخ بیکاری تنها 5.8 درصد گزارش داده شد. در این کشور دو حزب اصلی سیاسی و تعدادی از احزاب کوچک وجود دارد که پارلمان مشترک المنافع را تشکیل می دهند. هر ایالت و قلمرو همچنین دولت خود را دارد.

استرالیا 6 ایالت و دو قلمرودارد که هر یک از ایالات پایتخت خود را دارند. سیدنی، قدیمی ترین و بزرگ‌ ترین شهر استرالیا، پایتخت ایالت نیوساث‌ولز است. ملبورن دومین شهر بزرگ استرالیا،‌پایتخت ایالت ویکتوریاست. بریزبین، پایتخت ایالت کویینزلند، پرت و ادلاید به ترتیب پایتخت ایالت‌های استرالیای غربی و استرالیای جنوبی و داروین پایتخت قلمرو شمالی است.  

در سال 2014 استرالیا 23 میلیون نفر جمعیت داشت، که بیشترین جمعیت در ایالت‌های نیوساث‌ولز و ویکتوریا متمرکز می‌باشند. جمعیت استرالیا در منطقه ساحلی استرالیا از Adelaide به Cairns متمرکز شده است.

این کشور دارای 38 دانشگاه دولتی و2 دانشگاه خصوصی است و هر ایالت تعداد زیادی دانشگاه و مرکز آموزشی دارد و دانشگاه‌های برتر استرالیا در هر ایالت وجود دارند که این دانشگاه‌ها از رتبه بالایی در سطح جهانی برخوردار می باشند، 33 دانشگاه استرالیا در رده بندی QS و تعداد 31 دانشگاه در رده بندی تایمز وارد می شود. برترین دانشگاه های استرالیا در میان 20 دانشگاه جهان و مابقی آن ها در میان400 دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرند. تقریبا تمام مراکز آموزشی استرالیا پذیرای دانشجویان خارجی اند و تحصیل در آنها  مستلزم پرداخت شهریه است. 

آب و هوای استرالیا به دلیل وسعت زیاد قاره در هر نقطه متفاوت است و بسیار متاثر از جریانات اقیانوسی است. در کل در قسمت‌های شمالی قاره بیشتر شاهد فصل‌های بارانی و خشک هستیم ؛به طوری که آب و هوا کاملا گرمسیری است. در جنوب غرب آب و هوا مدیترانه ای و در جنوب شرق آب و هوا اقیانوسی و نیز نیمه گرمسیری است که بیشتر سرزمین‌های آن چهار فصل را تجربه می‌کنند.  فصل‌ها در استرالیا خلاف نیمکره شمالی زمین هستند؛ دسامبر تا فوریه تابستان، مارچ تا می پاییز، جون تا آگوست زمستان و سپتامبر تا نوامبر بهار است. 

 

صنعت توریسم در استرالیا بسیار قوی است. دیدنی های استرالیا در میان بالاترین مناطق دیدنی جهان رده بندی می‌شوند؛ چرا که این کشور سرزمین عجایب و شگفتی‌هاست و به راستی نیز تعدادی از عجایب طبیعی دنیای امروزی در استرالیا واقع هستند. 

استرالیا همچنین یک میراث مهم از بومیان خود دارد که نقش تعیین کننده ای در چشم انداز فرهنگی دارد.این تنوع تأثیرات، یک محیط فرهنگی در استرالیا ایجاد می کند که پر جنب و جوش، پر انرژی، نوآورانه و به دنبال ظاهر است.

این کشور دارای 19 مورد از خواص جهانی میراث جهانی است که ساختمان های برجسته آن از جمله پل بندر سیدنی معروف است. 

آب وهوای استرالیا به دلیل وسعت زیاد قاره در هر نقطه متفاوت است و بسیار متاثر از جریانات اقیانوسی است. در کل در قسمت‌های شمالی قاره بیشتر شاهد فصل‌های بارانی و خشک هستیم طوری که آب و هوا کاملا گرمسیری است. در جنوب غرب آب وهوا مدیترانه ای و در جنوب شرق آب وهوا اقیانوسی و نیز نیمه گرمسیری است که بیشتر سرزمین‌های آن چهار فصل را تجربه می‌کنند.  فصل‌ها در استرالیا خلاف نیمکره شمالی زمین هستند. دسامبر تا فوریه تابستان، مارچ تا می پاییز، جون تا آگوست زمستان و سپتامبر تا نوامبر بهار است.

ارسال دیدگاه جدید (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید