کدام آزمون آسان تر است، آیلتس یا PTE؟

آزمون PTE-Academic آزمونی بر مبنای کامپیوتر می باشد که در آن همچون دیگر آزمون های بین المللی زبان انگلیسی ۴ مهارت Listening / Reading / Writing / Speaking   مورد سنجش قرار می گیرد. تفاوت این آزمون با آزمون IELTS و انتخاب اینکه کدامیک برای ما مناسب تر است بستگی به هدف و توانایی های فردی ما دارد.

اگر از سطح General English  بالایی برخوردار هستید هر دو آزمون برای شما قابل دستیابی خواهد بود اما آزمون آیلتس نیازمند زمان بیشتری برای آماده سازی است در حالی که آزمون PTE-Academic  زمان کمتری برای آماده سازی نیاز دارد . علت این موضوع ماهیت کامپیوتری بودن سیستم نمره دهی در این آزمون است.
اگر فردی هستید که از مهارت self- study برخوردار هستید و می توانید در منزل زمان زیادی را صرف مطالعه کنید، آزمون PTE-Academic برای شما گزینه ی مناسب تری خواهد بود چرا که در این آزمون لزوم ایده پردازی بخصوص در بخش essay-writing خیلی محسوس نیست. این ویژگی در بسیاری از قسمت های آزمون برای افرادی که BASE ضعیف تری از دانش زبان دارند راهگشا خواهد بود. در آزمون آیلتس مبحث TASK RESPONSE یعنی توانایی فرد در پاسخگویی منایب به موضوع با ارایه خلاقیت در محتوا و نحوه پاراگراف بندی از جمله مهارت هایی است که نیازمند صرف زمان قابل توجهی است اما در آزمون پی تی ای آکادمیک (PTE-A) فرد می تواند با استفاده از قالب های پیش فرض و تکرار ایده ها نمره ی بالاتری را کسب نماید.

تفاوت در ماژول اسپیکینگ (Speaking)

ماژول اسپیکینگ آزمون پی تی ای آکادمیک (PTE-Academic) تاکید بسیاری بر تقویت Oral fluency دارد که در ۵ بخش مختلف این فاکتور را مورد سنجش قرار می دهد. نکته جالب این است که ما در ماژول اسپیکینگ (Speaking) آزمون پی تی ای آکادمیک (PTE-A) می توانیم ضعف مهارت های ریدینگ (Reading) و لیستنینگ (Listening) را جبران کنند. اما در آزمون آیلتس (IELTS) علاوه بر Fluency باید مهارت های مختلفی از جمله بکارگیری واژگان سطح بالا، گرامر پیشرفته و ایده دادن در مورد موضوعات مختلف می باشد.

تفاوت در ماژول رایتینگ (Writing)

در ماژول رایتینگ آزمون پی تی ای آکادمیک (PTE-Academic) آنچه می تواند این آزمون را مناسب تر برای افرادی با دانش زبانی کمتر بکند این است که تنها نمره رایتینگ در قسمت رایتینگ آزمون پی تی ای (PTE)  نیست و همچنین نیاز شدیدی به مهارت Paraphrasing در معنای واقعی کلمه احساس نمی شود اما در آزمون آیلتس (IELTS) مهارت Paraphrasing از مهارت های کلیدی بخصوص در قسمت رایتینگ (Writing) است.

تفاوت در ماژول ریدینگ (Reading)

در ماژول ریدینگ (Reading) پی تی ای آکادمیک داشتن دانش بالا در کلمات آکادمیک و گرامر پیششرفته از اهمیت بسزایی برخوردار است. در آزمون  آیلتس (IELTS)  دانش بر تکنیک ها و روش هایی از جمله Skimming و Scanning حایز اهمیت است اما در ماژول ریدینگ آزمون  پی تی ای آکادمیک (PTE Academic) خیلی کاربردی نیست ولی در این آزمون غالبا تکرار سوالات بسیار بیشتر است و اگر فرد تمرینات تکراری از آزمون های قبلی را مورد مطالعه قرار داده باشد می تواند به راحتی از پس این بخش از آزمون برآید.

تفاوت در ماژول لیستنینگ (Listening)

بخش شنیداری آزمون پی تی ای آکادمیک (PTE-Academic) به عقیده ی بسیاری از داوطلبان سخت ترین بخش آزمون است چرا که علاوه بر لیستنینگ نمره هایی در بخش ریدینگ و همچنین رایتینگ در این ماژول مورد سنجش است. لیستنینگ این آزمون ۸ بخش است و فایل های صوتی که در این بخش پخش می شود از سطح بالایی برخوردار است اما روشهایی وجود دارد که می توان با تکیه برآنها از حداقل اطلاعات دریافتی استفاده ی بسزایی کرد و نتیجه ی مطلوب را گرفت.

آنچه PTE-Academic را از آزمون آیلتس (IELTS) متمایز میکند ماهیت کامپیوتری و نحوه نمره دهی INTEGRATED در بخش های مختلف این آزمون است. قطعا نمیتوان گفت که گزینه ی مناسبتری نسبت به آیلتس است اما با قطعیت می توان این نتیجه را گرفت که زمان کمتری برای آماده سازی نیاز دارد و رسیدن به نتیجه ی مطلوب زمان کمتری را می طلبد.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

ارسال دیدگاه جدید (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و تشکر بابت توضیحاتتون .
آیا افرادی که قصد مهاجرت از طریق skill worker برای کشور کانادا رو دارن ، میتونند در آزمون PTE شرکت کنند ؟

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. لطفا قبل از کامنت گذاشتن به پروفایل خود لاگین کنید